Zápalky pokojovkám poskytnou dvojí péči. Stačí je zapíchat do květináče nebo je vylouhovat ve vodě

Už naše babičky zapichovaly do květináčů zápalky, aby se zbavily nemilých škůdců v zemině. Zkuste to také, je to jednoduché a levné.

Pokojové rostliny a zápalky i Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)
                   

Každá květina vyžaduje specifickou péči, ať už s ohledem na množství zálivky, světelné stanoviště, hnojení či zastřihování. Ať už se snažíte o vaše kvetoucí krásky starat sebevíc, čas od času se objeví různí škůdci, kteří vaše snažení tak trochu kazí. Bojovat se s nimi dá ve formě různých postřiků, ať už kupovaných, či podomácku dělaných. Někteří ale žijí přímo v hlíně a nejsou tak na první pohled úplně viditelní. Právě s těmito škůdci se můžete jednoduše vypořádat, a to použitím zápalek.

Zapíchněte zápalky do květináče

Pokud vidíte, že vaše květina chřadne, může to mít několik vysvětlení. Půda může být přemokřená, či naopak velmi suchá a vliv může mít i změna stanoviště, na které byla rostlina zvyklá. Nejčastěji ale za takovým náhlým nezdravým vzhledem rostliny stojí právě škůdci žijící v půdě. Může se jednat například o smutnice, které si libují v mokrém a teplém prostředí a postupným okusováním kořínků likvidují vaši rostlinu, až začne žloutnout a vadnou a následně uhyne.

Jednoduchým krokem je zapíchnutí několika zápalek hlavičkou dolů přímo do květináče s hlínou. Zápalky by měly být asi 5 cm od kraje květináče. Na menší květináč si vystačíte se 2–3 kusy zápalek, ale čím je květináč větší, tím více zápalek použijte. Květináč se zapíchnutými zápalkami zalijte a nechte 2 dny působit, poté vyměňte za nové. Hlavičky zápalek obsahují hodně chlorečnanu draselného a síry, které půdu dokonale dezinfikují a zbaví ji tak i nežádoucích škůdců.

Krabička zápalek iZdroj fotografie: Piqsels

Připravte si i tekuté hnojivo

Ze zápalek si můžete připravit i tekuté hnojivo. Do konve dejte asi 15 kusů zápalek, doplňte vodou a nechte odstát do druhého dne. Hlavičky zápalek se za tuto dobu stihnou rozpustit. Tímto hnojivem zalévejte květiny přibližně každých 14 dnů. Vzhledem k většímu objemu můžete konví pokropit i záhony.

Bohužel množství účinných látek není příliš vysoké, takže tento prostředek může jen stěží nahradit jiná běžně používaná hnojiva. I tak si však můžete po čase všimnout na rostlinách některých pozitivních změn.

S jakými škůdci se nejčastěji setkáváte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články