6 šikovných způsobů, jak snížit výdaje za vytápění na polovinu. Reálně užitečné, ne jako rady politiků

Pokud se kvůli zdražování už teď bojíte zapnout topení, abyste později nedopláceli velké peníze, podívejte se tyto metody, jak snížit účet.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zima se pomalu, ale jistě blíží, a ať se vám to líbí nebo ne, nic s tím neuděláte. Tedy pokud se nechystáte přestěhovat na Havaj, kde je neustále teplo. Bohužel ceny energií jsou nyní tak vysoké, že mnoho lidí si ani nebude moci dovolit každý den zatopit, aby potom nemuseli platit moc peněz. Naštěstí ale existují jednoduché metody, díky kterým váš účet za elektřinu bude aspoň o něco nižší.

Utěsněte úniky vzduchu

Ta nejdůležitější věc, kterou je třeba udělat, je zkontrolovat, jestli vám odněkud neuniká teplo. Bylo by totiž nepříjemné, aby teplo z vašeho domu proudilo ven. Podívejte se na své stěny, okna, dveře, a dokonce i zásuvky nebo vypínače. Zkrátka zkontrolujte všechno, odkud by mohl unikat vzduch. U oken stačí zapálit svíčku, a jestli se plamen bude hýbat, znamená to, že odněkud vzduch utíká.

Pusťte dovnitř světlo

Sice slunce v zimě nemá takovou sílu jako v létě, ale když odtáhnete žaluzie a necháte sluníčko, aby vám svítilo do bytu, uvidíte, jak v místnosti bude za pár minut mnohem větší teplo. Jen nezapomeňte zavřít okna v okamžiku, kdy už slunce nebude tak silné, studený vzduch se totiž dovnitř dostane také hodně rychle.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zavřete místnosti, ve kterých nejste

Nepobýváte přes den například v koupelně nebo v ložnici? V tom případě zavřete dveře do této místnosti. Když totiž zavřete dveře, zůstane teplo v tom pokoji, ve kterém se nacházíte, a ano, ušetří vám to nějaké peníze. Je to nejen jednoduchý, ale také velmi účinný trik, který jistě oceníte.

Noste teplé oblečení

Snad každý má doma teplé plyšové pyžamo, které nosí především v zimě. Právě nastává ta chvíle, kdy budete rádi, že ho máte. Když zrovna nemáte v plánu nikam chodit, můžete v něm zůstat celý den a bude vám příjemné teplo. Z toho důvodu už potom nebudete muset topit a budete spokojeni i vy, i vaše peněženka.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Začněte vařit

Když v zimě začnete vařit, uvidíte, jak se vám v domě udělá teplo. Ano, sice bude zapnutá trouba, která taky nefunguje zadarmo, ale už nebudete muset topit, což je jedno velké plus. Navíc v chladném dni nic člověka nezahřeje tolik jako teplé jídlo. Například hustá polévka nebo pečený kus masa. A když budete mít dopečeno, nechte dvířka trouby otevřená, aby teplo proudilo po celé místnosti.

Využijte krb

Pokud máte doma krb, není nic jednoduššího než ho začít používat. Nemusí totiž sloužit jen na okrasu. Na druhou stranu, krb bývá většinou jen v jedné místnosti, a to znamená, že vytopí jen tuto místnost. Zbytek domu se tak automaticky stane chladnějším. Takže pokud chcete celý den strávit například v obýváku, ve kterém se krb nachází, zprovozněte ho, bude vám teplo. Ale jinak si jeho používání raději rozmyslete.

Jakým způsobem budete letos topit vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Aneta Kalasová

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
I slunečnicová semínka mají co nabídnout: Pomohou na záněty i krevní tlak
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Typy bot, které vždy dobře vypadají s mini šaty
Události247.cz
Události247.cz
Tropické teploty budou čím dál častější. Ovlivní to úrodu i život lidí, varují odborníci
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Starověké stavby v arabské poušti odhalily pozůstatky dosud neznámých rituálů