Na elektřině se dá ušetřit i při praní. Cenu ovlivňuje hodina, ve které je pračka puštěná

Vzhledem k vývoji a budoucí nejistotě ekonomické situace se hodí cokoli, díky čemu lze ušetřit peníze. Týká se to především elektřiny, bez které se zkrátka neobejdeme.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

S plným příchodem zimy se všechny tyto okolnosti nejspíš ještě zhorší. Dobrou zprávou je, že existuje poměrně snadný způsob, jak redukovat výdaje za nevyhnutelnou činnost. Konkrétně, jak vás bude stát použití pračky méně elektřiny. Bez obou se totiž neobdejte žádná rodina, takže praní prádla je asi nejvšednějším představitelným úkolem. Je tu ovšem několik způsobů, jak tuto otravnou práci provést a neplýtvat přitom jakýmkoli cenným zdrojem.

Jaký je ideální čas na spuštění pračky?

Především se vyvarujte jejího používání během špičky. Zjistěte si u svého dodavatele konkrétní časy drahého a levného proudu a podle těch se řiďte. Někde jsou nastaveny poměrně stabilně, jinde se mohou v určitých intervalech posouvat. Dodavatelé energií je ovšem stanovují na základě vzorců vytížení sítě, tedy jak moc a kdy lidé síť využívají. Nejdražší rozsah je tak většinou od 8:00 – 19:00, kdy se praní vyhněte.

Prakticky všechny dnešní pračky už mají režim programování, který dovoluje vše nastavit a pustit praní na noc. Stejně tak slaďte využití pračky a sušičky. Přepnutí z jedné náplně na druhou, když je sušička ještě horká, udrží zbytkové teplo uvnitř. Další cyklus tak pro spotřebič nebude takovou námahou.

Zlatá pravidla pro šeření při praní či sušení

Čím studenější cyklus používáte, tím méně energie spotřebuje. Takových 30 stupňů Celsia může mít oproti 40 – 60 stupňům spotřebu až poloviční. Cca 75 % veškeré elektřiny v pračce je využito na ohřev vody. Vysoké teploty tak ponechte pro ložní prádlo, ručníky nebo sportovní oblečení. Jedná se totiž o pravděpodobnější místo výskytu bakterií.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud má vaše pračka navíc „eko režim“, neváhejte na tuto funkci najet. Dojde ke snížení celkové spotřeby až o 45 %. Podobně jsou na tom sušičky, které jsou taky velmi náročným spotřebičem. Právě z toho důvodu by bylo nejlepší – pokud takovou možnost máte – sušit prádlo normálně na vzduchu. Jinak volte běžný sušák na prádlo a postavení blízko radiátoru.

Optimální náplň pro pračku

Kromě zmíněné teploty záleží při snaze o optimalizaci procesu také na to, jak moc zaplníte buben pračky. Odolejte tedy pokušení narvat ho na maximum. V první řadě se nedočkáte efektivity celého procesu a prášek se vám nejspíš jen někde zasekne. Krom toho si můžete poškodit celou pračku. A na druhé straně příliš málo prádla je plýtvání jak vodou, tak elektřinou. Což je přesně to, čemu se chcete od začátku zcela vyhnout.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Místo toho nastavte adekvátně programy praní a sušení, aby operace odpovídala zaplnění bubnu. Krátký program a program na jemné prádlo ušetří jak čas, tak energii. Stejně tak se hodí snížit teplotu procesu v sušičce. Nemusíte také měnit prádlo po každém použití, ale to záleží na vašem denním vytížení.

Pořízení nového modelu

Tohle může vypadat nelogicky. Ale hlavně v případech opravdu starých praček je aktualizace skutečně na místě. Certifikované modely totiž spotřebovávají přibližně o 25 % méně energie (při normálním nastavení) a o 33 % méně vody, než podezřele levné kusy neznámé výroby. A prakticky vždycky pak platí, že investice na počátku znamená výraznou úsporu v delším horizontu.

Jak jste od začátku krize reorganizovali domácí práce?

Zdroj: Express
Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Zobrazit další články