Nepřelévejte pokojové rostliny, nesvědčí jim to. Floristka radí, jak odhadnout správné množství vody

Někdy se o pokojové rostlinky staráme s takovou láskou a péčí, že jim ve skutečnosti ubližujeme a ani si to neuvědomujeme. 

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Pokud se tento fakt týká i vás, s největší pravděpodobností nám dáte za pravdu, že nejčastěji umírají rostliny kvůli tomu, že je přelijeme. Ve většině případů se také stává, že si lidé nepozjišťují, kolik vody jejich pokojová rostlinka potřebuje a zalévají ji jako ostatní květiny, jenže každá z nich má jiné požadavky na vlhkost. Věřte nebo ne, ale vypěstovat dobré návyky v zalévání, není nic složitého.  

Jak rostliny správně zalévat

Možná se vám to zdá nemožné, ale existuje několik málo kroků, které by vám mohly pomoci. Doporučujeme, abyste rostliny nezalévali do hlíny, ale do misky pod květináčem, a to ve správný čas, kdy je substrát v květináči shora proschlý. Doporučujeme večer nebo za několik hodin zkontrolovat misku, zda je prázdná, květináč by neměl stát ve vodě.  

iZdroj fotografie: Depositphotos

Květiny vyžadující zálivku do substrátu

Zálivka přímo do substrátu je vhodná pouze pro některé rostliny. Většinou pro ty, které mají listy pouze na vrcholku rostliny. Zde ale také platí pravidlo, že byste rostliny neměli přelévat, jinak začnou uhnívat kořeny. Doporučujeme v květináči nechat centimetr od okraje volno a pomocí konve s dlouhým hrdlem zalít květinu. Tímto způsobem budete mít jistotu, že nepokropíte listy, na které by neměla přijít voda. Nezapomínejte hlídat, aby v květináči byly díry pro odtok přebytečné vody.      

iZdroj fotografie: Pexels

Správné umístění rostliny

Také hleďte na to, abyste rostlinu umístili podle toho, jakou intenzitu světla vyžaduje, zkuste také vybrat správné umístění vedle ostatních rostlin. Umístěte palmy vedle palem, a jiné rostliny vedle svých sourozenců. V takovém případě nebudete muset poletovat mezi rostlinami z jedné strany na druhou a nikdy se vám nestane, že na některou z nich zapomenete nebo ji naopak přelijete. Navíc vám takové rozmístění ušetří i trochu čas.  

iZdroj fotografie: Depositphotos

Rozvrhněte si dny, kdy budete zalévat

Pokud máte doma více druhů rostlin, je dobré si zvyknout na jednotlivé dny, kdy danou květinu zalít. Například palmy v pátek, jiné rostliny jiný den a tak dále. Pokud máte pouze rostliny, které lze zalévat se stejnou intenzitou, vyberte si například neděli. Tento den je jako stvořený k úklidu a klidu celkově, takže nebudete mít problém si vzpomenout, že je třeba zalít květiny. V takovém případě ani nezapomenete, že jste například už jednou v týdnu zálivku květinám dopřáli.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pozor na poslední aspekt

Než si pořídíte rostliny, zajímejte se také o to, v jaké kvalitě je vaše voda. Zda je moc tvrdá či naopak. Mnoho rostlin nesnese tvrdou a chlorovanou vodu z vodovodu. Nejlepší zálivkou je tedy dešťová voda, nebo ta, která je alespoň den před zálivkou napuštěná v konvi nebo kýblu. V takovém případě vyprchá chlor a pro květiny je voda ideálnější.

Zdroj: TheSpruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Monika Hynčicová

Zobrazit další články