Slepená rýže se dá zachránit. Moje babička používala kousek chleba, ale jsou i další způsoby

Jestli jste už během vaření zaznamenali výrazný sklon rýže se lepit, naděje na dobrou přílohu jsou mizivé. Naštěstí se dá všechno napravit už během tohoto procesu.

i Zdroj fotografie: Ananth Pattabiraman / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Slepená rýže je klasickým neduhem její přípravy. A může se to přihodit jak začátečníkovi u plotny, tak i zkušené kuchařce. Všichni totiž děláme chyby a je to v pořádku. Není však v pořádku se z nich nepoučit a opakovat je i nadále. Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že například čínské pokrmy se slepenější rýží počítají. Usnadňuje to totiž její konzumaci pomocí hůlek. Jak ale tento problém vyřešit, a hlavně mu předejít?

Pomozte si prošlým chlebem

Zatuchlý chléb doslova přitahuje jakoukoli přemíru vody. A ta je právě důvodem, proč se vám rýže začne lepit. Během vaření proto přímo na rýži položte několik plátků a po 10–15 minutách si určitě všimnete příjemné změny.

Zásah ledovou vodou, trochu opéct na pánvi

V mnoha případech dovoluje tento postup rýži doslova „resuscitovat“. Vypněte sporák a slijte vodu. Rýži pak propláchněte studenou vodou, klidně i s několika kostkami ledu. Pak vraťte přílohu na plotnu a opět přiveďte k varu. Tentokrát bude všechno v pořádku. Jestli se lepení projevilo tehdy, když už se rýže blíží hotovému stavu, připravte si horkou pánev s rostlinným olejem. Osmažení pomůže příloze udržet si perfektní tvar.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Opláchnutí před samotným varem a poměr složek

Všimli jste si, že rýže na sobě má jakýsi poprašek? Když se převáží, zrnka mají sklon se o sebe třít a vnější škrob se oškrábe. Jakmile se tato vrstva setká s vroucí vodou, změní se v lepivou hmotu. Samotná zrna pak nasávají vodu a opět se k sobě dostávají blíž a blíž. Pak už jim nic nebrání ve vytvoření lepivých cucek. Nejjednodušší řešení je rýži důkladně propláchnout ještě před vařením. Dejte ji do misky a zalijte studenou vodou.

Rukama ji prohrabte – všimněte si, že se voda zakalí – to je všechen ten škrob. Slijte ji a klidně to celé zopakujte, dokud se z ní už nebude nic uvolňovat. Další příčinou je poměr vody a samotné obiloviny. Tohle bude chtít trochu cviku, nemluvě o druzích. Každý z nich totiž potřebuje pro perfektní přípravu trochu jiné množství vody. Zlaté pravidlo je ale 1 šálek rýže na 10 šálků vody pro krátkozrnnou a čtvrtina šálků vody pro dlouhozrnnou.

Nechte rýži také oddechnout

Jedna z nejpřehlíženějších zásad vaření je oddechový čas. Pokud sundáte poklici hned poté, co rýže sotva nasála vodu, zjistíte jediné – nerovnoměrnost. Nahoře budou tvrdá zrna, dole pak slepence. Ještě ale není vše ztraceno, potřebujete ji jen nechat odpočinout. Dejte ji pryč z plotny a vezměte složený suchý ručník. Dejte ho přes hrnec a vraťte poklici na místo. Nasaje přebytečnou vlhkost a zabrání jí také kapat zpátky na zrna.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Takhle nechte hrnec odstát asi 15–20 minut, kdy bude mít vlhkost dost času na to, aby zaplnila prostor rovnoměrně. Propláchnutí vodou, správný poměr rýže a vody. Doveďte k varu, zakryjte pokličkou před snížením teploty a takhle nechte asi 18 minut. Otevřete hrnec, použijte ručník. Nechte dalších 15 minut pracovat. Pak už jen promíchejte vidličkou a můžete ihned servírovat krásně nadýchanou přílohu.

Jakou rýži a k čemu máte nejraději?

Zdroj: BonAppetit
Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Zobrazit další články