Skladujte dříví do krbu tak, že vám bude hořet co nejdéle. Klíčem k úspěchu je trik, jak urychlit jeho schnutí

Mít vlastní dům není žádný med. Kromě péče o jeho interiér či zahradu musíte také vědět, jak správně skladovat dřevo, abyste se v zimě ohřáli.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Jakmile přijde chladné období, je příjemné si užít teplo a zvuk praskajícího dřeva v krbu. Ať už tedy pravidelně vytápíte svůj domov a nebo si jen jdete posedět na chvíli na zahradu, z palivového dříví byste měli umět využít jeho opravdové maximum. Díky správnému postupu skladování a zpracování totiž výrazně ušetříte.

Jak palivové dříví zpracovat

Jakmile je dřevo nařezané, mívá nazelenalou barvu a je v něm obsaženo až 60 % vody; někdy i více. Takové dřevo se špatně zapaluje, doutná, neustále zhasíná či skoro nehoří. A už vůbec nemůže být řeč o vytvoření tepla. Toto dřevo navíc přispívá k akumulaci kreosotu ve vašem krbu či kotli.

iZdroj fotografie: Freepik

Pro to nejlepší spalování by měl být obsah vody ve dřevě okolo 20 %, čehož dosáhnete procesem sušení, jenž umožní odpařování vlhkosti. Díky tomu získáte dříví, které bude hořet kvalitně, bezpečně a efektivně. Tento postup běžně vyžaduje pouze čas – přibližně 6 měsíců až jeden rok. Existují ovšem způsoby, jak jej urychlit.

Jak tedy sušení dřeva urychlit?

První věc, kterou dělá snad každý, je naštípání dřeva. To je totiž tvarováno jako stonek a udržuje všechnu vlhkost uvnitř. Jakmile jej naštípete, vystavíte vnitřní část vzduchu a slunečnímu záření, což přirozeně urychlí proces schnutí. Navíc tak odradíte hmyz, který by chtěl dřevo napadnout. Dalším dobrým tipem je dřevo naskládat., čímž vystavíte větší množství opětovně slunečnímu záření a vzduchu, což přirozeně povede k rychlejšímu a efektivnějšímu vysušování dřeva.

iZdroj fotografie: Freepik

Nejprve pečlivě zvažte místo, kam jej naskládáte, abyste za měsíc nezjistili, že tamtudy potřebujete procházet. Další věcí, kterou si musíte ohlídat, je sluneční světlo. Pokud dřevo dáte na stinné místo, celý proces zbytečně prodloužíte. Hlavním bodem poté je, abyste dřevo nikdy nedávali přímo na půdu.

Vždy je potřeba jej položit na nějakou plachtu, jinak by bylo vystaveno půdní vlhkosti. Dobrý pozor dejte i na strukturu – kousky dřeva by mezi sebou měly mít vždy menší odstup, aby skrze ně cirkuloval vzduch. Nakonec byste kvůli bezpečnosti nikdy neměli skládat dřevo do více než 4metrové výšky.

Zdroj: BioAdvanced

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Zobrazit další články