Bez poranění a za 15 sekund: Jak odstranit superlepidlo z kůže pomocí improvizovaných prostředků

Každému se někdy stalo, že si při práci nebo kreativní činnosti slepil prsty k sobě. Jeho rozpuštění je snadné a navíc nehrozí jakékoli poranění, stačí použít věci, které máte doma.

i Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)
                   

Stačí totiž jeden nešikovný pohyb, něco se smekne a místo cíle si lepíte vlastní prsty, klidně i dohromady. V takovém případě zapomeňte na obyčejnou vodu, protože nebude fungovat. Nicméně nejste první, kdo tohle zažil. Právě proto už lidé našli několik improvizovaných nástrojů, kterými lze situaci zachránit. Většinu z nich budete mít doma, nebo se dají snadno opatřit. Jak si tedy kromě bot opět zprovoznit i vlastní prsty?

Jaká jsou rizika superlepidla?

Tavné lepidlo v tyčkách pro pistole obecně není bráno jako látka, která by byla pro člověka nebezpečná. Páry z něj vám ovšem mohou způsobit slzení a dráždění dýchacích cest. Hlavní složka – kyanoakrylát – je původcem mnoha alergií a poškozuje také pokožku. To se děje také při kontaktu s bavlnou a peroxidem, pokud byste chtěli lepidlo z kůže odstranit.

Silný mýdlový roztok

Jestli vám lepidlo na rukou ještě nezaschlo, zkuste je namočit do normální mýdlové vody. Do misky s teplou vodou přidejte mýdlo, a prsty na několik minut ponořte. Když lepidlo trochu změkne, otřete si ruku a film lepidla opatrně sloupněte. Pozor – vyhněte se papírovým ubrouskům, které se ke kůži velmi snadno přilepí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pomoc v síle acetonu

Protože mýdlo ne vždy funguje, je na řadě silné ředidlo, tedy aceton. Obvykle se užívá na odstranění laku, takže do něj opět ponořte prsty. Počkejte na rozpuštění lepidla a zbytek lepivé vrstvy šetrně odrbejte. Jakmile je hotovo, nezapomeňte na důkladné umytí rukou normální vodou. Ředilo i lepidlo nepochybně kůži vysuší, nebojte se tedy použít hydratační krém. Kromě pnutí pomůže s regenerací pokožky, která si prošla solidním šokem.

Máte-li jakkoli citlivou či případně zraněnou pokožku, rozhodně se acetonu vyhněte. Chemikálie se nesmí dostat do otevřených ran nebo na sliznice, způsobí to silné popálení.

Použijte na ruce olej

Namočte si ruce na 5 minut do teplé vody a na postižená místa pak naneste trochu oleje. Olej uvolní pokožku i zaschlý film lepidla. Ideálně použijte olivový nebo kokosový. Jakmile se lepidlo rozpustí, důkladně umyjte ruce normálně mýdlem. Na potřísněné místo můžete použít i pemzu. Ta odlupuje odumřelé kožní buňky a zvládne i silné znečištění. Namočte ji do teplé vody, pokud se ale setkáte s podrážděním, stejně jako u acetonu metodu opusťte.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Citronová šťáva je klasika

Citronová šťáva lepidlo spolehlivě rozežere. Citron nejdříve vymačkejte do malého hrnečku a prsty do něj ponořte asi na 5–10 minut. Chopte se zubního kartáčku a pokožku třete, abyste do lepivé části dostali co nejvíce citronu. Zbývající lepidlo odstraňte žínkou nebo měkkým hadříkem, ruce si umyjte a nezapomeňte na opětovnou hydrataci.

V nouzových případech je na lepidlo lepší použít normální ředidla, která koupíte v železářství. Tehdy nic nevymýšlejte a následujte pokyny výrobce včetně bezpečnostních opatření. Noste také ochranu dýchacích cest a nemanipulujte s otevřeným ohněm, protože ředidla jsou hořlavá. Přejeme hodně štěstí a ideálně to, že tyto návody nebudete nikdy potřebovat. Nejlepším řešením je samozřejmě prevence a maximální soustředění na jednu činnost.

Jak postupujete v případě zalepených prstů vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Zobrazit další články