Mobilní domy jsou hitem už i v ČR. V čem omezuje přísná česká legislativa tento levný sen o bydlení?

Americký fenomén mobilních domů se nedávno dostal do České republiky, kde musí čelit přísným legislativám. Podívejte se, za jakých podmínek si jej můžete dovolit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mobilní domy přinášejí hned několik výhody pro flexibilní jedince. Jedná se především o vlastní bydlení za velmi přijatelnou cenu, ke kterému nepotřebujete žádný stavební pozemek. Tento americký fenomén se do České republiky dostal nedávno a již od začátku čelí několika problémům. Do hry totiž vstoupila česká legislativa, jejíž požadavkům ne všichni rozumí. Podívejte se tedy, jaká jsou pravidla pro bydlení v takovém domě a poznejte kouzlo tohoto nápadu. 

Co to je mobilní dům?

Existují dva typy těchto mobilních domů. Jeden z nich se nazývá Mobilheim a poznáte ho tak, že má skutečnou nápravu a kola, díky kterým je možné jej zapřáhnout cestovat kamkoliv jen chcete. Pak je tu však druhý typ, který je z velké části vyroben ve výrobním závodě a na pozemek kupujícího je převezen jeřábem. Takový dům má buď klasické základy, nebo může mít základové patky či pasy. Z toho důvodu je však na něj pohlíženo jako na běžnou stavbu a proto je pro jeho realizaci potřeba splňovat správné legislativní podmínky

iZdroj fotografie: Depositphotos

Mobilní domy jsou populární zejména v USA, kde v nich žije okolo dvaceti milionů obyvatel. Tento způsob bydlení je totiž velmi levný a tak si jej oblíbily zejména problematické skupiny tamního obyvatelstva s nižními příjmy. Avšak tito lidé nejsou sami. Typ Mobilheim si dle statistik zvolilo 57 procent občanů, kteří chodí normálně do práce, a dalších 23 procent jsou důchodci, kterým se tato možnost prostě líbila. Je tak zřejmé, že se tento fenomén postupně dostane i do dalších zemích.

Kde se nachází problém? 

V amerických státech je způsob bydlení v mobilních domech možné pouze v takzvaných trailer parcích, což jsou speciálně připravené lokality. Jde o takové větší kempy, kde je pro každého vyhrazena parcela s inženýrskými sítěmi. V České republice však zatím nic podobného nemáme, a proto zde začínají problémy. V případě, že je totiž mobilní dům využíván k trvalému bydlení, je potřeba, aby splňoval požadavky novely č. 350/2012 Sb., která mění zákon č. 183/2006 Sb. o územním plánování a stavebním řádu.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Mobile Hut

Z těchto dokumentů pro běžné občany vyplývá, že se mohou rozhodnout bydlet v čemkoliv chtějí, pokud však bude daný výrobek plnit funkci stavby. To znamená, že nezáleží na materiálu použitém ke stavení nebo na tom, jak stavba vypadá. V každém případě bude stejně muset daný jedinec navštívit patřičné úřady. Proto, než začnete uvažovat o pořízení či stavbě vašeho mobilního domu k celoročnímu bydlení, rozhodně si nejprve zjistěte, co si o tom myslí váš stavební úřad a jeho územní plán. Bez jejich souhlasu se totiž neobejdete. 

Zdroj: Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Ladislav Podešva

Zobrazit další články