Měkké povlečení jako u babičky: Přechozí generace neměly aviváž, a přesto si dokázaly poradit

Měkké ložní prádlo je polovina úspěchu kvalitního spánku. Zkuste fígl našich babiček a použitím jedné suroviny si dopřejte klidný spánek.

vyprané povlečení i Zdroj fotografie: iStock
                   

Máte dodnes v živé paměti, jak jste trávili letní prázdniny u své babičky a vždy jste se ráno probudili vyspaní dorůžova? Mohly za to jistě i hezké zážitky z celého dne a velké množství času stráveného na čerstvém vzduchu s kamarády, svou roli ale jistě hrály i příjemně měkké lůžkoviny. Jednoduchým trikem si tyto chvíle připomenete i ve svém obydlí a postačí k tomu jedna surovina, kterou najdete doma v šuplíku.

Jak na měkké lůžkoviny

Není nic příjemnějšího, než se zachumlat po dlouhém dni do krásně měkkého povlečení. Naše babičky a generace před nimi nepoužívaly žádné změkčovače prádla a aviváže, protože jednoduše nebyly k dostání. Musely si tedy pomoct přírodní cestou a klíč k úspěchu tkvěl v použití jedlé sody, která se i dnes ke změkčování využívá.

Sodu dejte přímo do bubnu pračky

Než začnete prostěradla a povlečení prát, přidejte přímo do bubnu pračky 3 lžičky jedlé sody. Prádlo bude po usušení měkké, příjemné a voňavé.

Lůžkoviny nejprve namočte

Druhý způsob, jak docílit měkkého povlečení s použitím jedlé sody, je namočení prádla do vody, ve které jste rozmíchali jedlou sodu. Použít můžete velký kýbl nebo třeba dětskou vaničku. Lůžkoviny následně dejte do pračky a perte standardně, jak jste zvyklí s pracím práškem nebo gelem.

Sušák na prádlo, sušení povlečení iZdroj fotografie: Piqsels

Jak se o ložní prádlo správně starat

Lůžkoviny by se měly měnit každých asi 14 dnů. V ložním prádle se poměrně rychle množí bakterie a roztoči, proto se doporučuje jeho častá obměna. Aby vám ložní prádlo dlouho vydrželo, mělo by se prát obrácené naruby a se zapnutými zipy při teplotě 40–60 °C . Buben pračky se snažte nenaplnit příliš, aby se prací prostředek stihl dostatečně rozpustit a rozmělnit do všech záhybů a také aby došlo ke kvalitnímu oplachu látky po celém povrchu. Volte raději delší program.

Sušení ložního prádla je ideální na čerstvém vzduchu. Pokud ale zrovna není vhodné počasí na sušení venku, použít můžete i sušičku na prádlo. Buďte ale opatrní, lůžkoviny by se měly sušit delší dobu a na nižší teplotu, jinak dochází k jejich opotřebení. Stejně jako při praní i při sušení nechte prádlo naruby a před vložením do sušičky ho rozmotejte a protřepejte.

Jaké fígle máte vy na měkké lůžkoviny?

Zdroj: CharlieSoap
Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články