Jak správně skladovat jednotlivé potraviny pro maximální prodloužení trvanlivosti

Chytré skladování potravin prodlužuje jejich životnost. Tím šetří naše peníze, čas i ekologickou stopu. Jak lépe uchovávat potraviny?
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nákupy potravin zabírají mnoho času a také peněz. Často se nám stává, že ani nestihneme potraviny zpracovat a dochází tak plýtvání. Odpovědí na začarovaný kruh je chytré skladování potravin. Správné uchovávání potravin prodlužuje životnost surovin, které nakupujeme. Jídlo se tak zbytečně brzy nekazí a my nemusíme lednici plnit tak často čerstvou produkcí.
Jak lépe nakupovat

Plýtvání začíná u nákupu. Základem je uvědomělé nakupování. Nákup, který se řídí seznamem surovin na místo impulsivního házení akčního zboží do nákupního košíku. Nakoupené suroviny doma pečlivě roztřiďte, kam patří. Využijte co nejvíce přihrádky na zeleninu pro veškerou čerstvé suroviny. Maso a ryby dejte do nejchladnějších částí lednice.


iZdroj fotografie: Pixabay

Dále pomáhá také rozvrhnutí jídelníčku, díky němuž snadno vytvoříte seznam surovin. Seznam se skládá ze základních surovin, tedy těch, které nesmí doma chybět. A dále z doplňkových surovin, které jsou nahraditelné či lze fungovat i bez nich. 

Jak využít lednici

Zamyslete se nad rozmístěním jídla v lednici. Dbejte aby umístění všichni členové domácnosti dodržovali. Je nutné pravidelně kontrolovat stav všech surovin v různých částech ledničky, zvláště zadních. Také se věnujte pravidelné kontrole datumu spotřeby. Do vyšších pater ukládejte věci k rychlé spotřebě. Tam spadají veškerá domácí jídla, ale také čerstvé sýry i uzeniny. 


iZdroj fotografie: Pixabay

Zelenina potřebuje zvláštní péči. Každý druh potřebuje totiž trochu jiné zacházení. Kořenová zelenina ocení vyšší vlhkosti chlad. Stejně tak jablka chlazené podmínky ocení. Rajčatům a paprikám naopak zima neprospívá, snesou raději pokojovou teplotu, nežli přechlazenou. Totéž platí i o banánech. Ke každé potraviny, kterou koupíme a chceme ji uskladnit, musíme tedy přemýšlet zvlášť. 

Zdroj: FoodHome

84 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 243 hlasů
Nahlásit chybu
JakZdravě.cz
Ztvrdlé mozoly a rozpraskané paty mohou být minulostí díky běžnému dostupnému léku, který má každý doma
DámskýDeník.cz
Málo známý fígl s lakem na vlasy, který trvale zabrání trhání všech punčoch a silonek
Události247.cz
Někteří poslanci do Sněmovny moc nechodí. Andrej Babiš je nejhorší, SPD včetně lídra patří k nejlepším
VědaŽivě.cz
Kostarika jde příkladem celému světu aneb jak překonat krizi odlesňování a stát se mistrem v udržitelnosti životního prostředí