Jak správně skladovat jednotlivé potraviny, aby vydržely co nejdéle a nemusely být vyhozeny

Říká se, že lidé plýtvají jídlem. Je to dáno zejména tím, že mnohdy neodhadneme, jak dlouho potraviny vydrží. Ale co s tím?
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Některé potraviny vydrží v těch správných skladovacích prostorách opravdu poměrně dlouho. Jde jen o to znát pravidla skladování. Některá z jídel mají ráda chlad a tmu a některá z nich naopak teplo, nebo pokojovou teplotu a světlo. Víte například, že některé ovoce a zelenina vůbec do lednice nepatří? Naopak možná to, co v ní skladujete, patří spíše na kuchyňskou linku nebo do tmavého kouta vašeho sklepa.

Banány zásadně do ledničky nepatří

Možná se vám také stává to, že když přijedete z nákupu, tak nastrkáte všechno ovoce a zeleninu do ledničky. Existuje několik druhů, které tam rozhodně nepatří. A jedním takovým ovocem jsou banány. Lépe se jim daří při pokojové teplotě. Stejně jsou na tom i rajčata, i když je většina z nás skladuje výhradně v lednici. Rajčata tím ale ztrácí svou chuť a barvu. Do chladu tak dávejte pouze nakrájené kousky nebo ta rajčata, která jsou již přezrálá.


iZdroj fotografie: Pixabay

Do lednice nepatří ani další zelenina. Ne že by to byl nějaký hrozný prohřešek, ale třeba okurky a lilek poté ztrácejí svou chuť a to je škoda. Meloun je na to obdobně, a pokud ho máte nekrájený v kulatém stavu, tak ho také raději nechte při pokojové teplotě. Ovoce všeobecně dlouho v lednici nevydrží, a pokud jej včas nespotřebujete, shnijí. Raději přemístěte ovoce, které brzy nesníte, do mrazáku.

Když skladovat v lednici, tak jak?

I samotné skladování v lednici má svá pravidla. Do chladničky patří veškeré mléčné výrobky, maso ale třeba i pečivo, které se nejlépe uchovává v látkové utěrce. I když hodně ovocných potravin do lednice nepatří, tak třeba jablka, která většina lidí nechává při pokojové teplotě, jsou daleko lepší právě vychlazené. Jogurty je vhodné skladovat dnem vzhůru, tedy položené na víčku. Jsou náchylné na kažení a tímto způsobem trvanlivost alespoň o něco prodloužíte.


iZdroj fotografie: Pixabay

Jak má tedy vypadat správné řazení v lednici? V dolní části by se měla skladovat zelenina a ovoce, které je pro chladničku vhodné. Nad ovocem by se mělo ukládat maso. Ve střední části je vhodné uchovávat mléčné potraviny, sýry a jogurty. Nejvyšší místa pak slouží pro pokrmy, které jsou již vařené, a vy je potřebujete uskladnit do druhého dne. Uzeniny je lepší uskladnit v dózách s víčkem.

Zdroj: WomensDay

64 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 333 hlasů
Nahlásit chybu
JakZdravě.cz
Ztvrdlé mozoly a rozpraskané paty mohou být minulostí díky běžnému dostupnému léku, který má každý doma
DámskýDeník.cz
Málo známý fígl s lakem na vlasy, který trvale zabrání trhání všech punčoch a silonek
Události247.cz
Někteří poslanci do Sněmovny moc nechodí. Andrej Babiš je nejhorší, SPD včetně lídra patří k nejlepším
VědaŽivě.cz
Kostarika jde příkladem celému světu aneb jak překonat krizi odlesňování a stát se mistrem v udržitelnosti životního prostředí