Opravit kapající kohoutek není žádná věda a s přehledem to zvládne i žena. Nevyhazujte peníze zbytečně

Oprava kapajícího kohoutku svépomocí je snazší, než si myslíte. Se správným nářadím a postupem budete mít tento úkon hotový raz dva.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Vodovodní baterie – ať už umyvadlová či sprchová – nevydrží být funkční věčně. Vliv na její životnost má kromě tvrdosti vody ve vaší domácnosti i způsob manipulace a četnost používání. Zpravidla se jako první poškodí její těsnění, což vede k otravnému kapání vody. Kromě nepříjemného pocitu, který zvuk pravidelného odkapávání vyvolává, dochází rovněž k významnému plýtvání vodou, a navíc ke znečišťování vašeho dřezu či umyvadla nánosem vodního kamene. Zakročte proto včas a naučte se ji snadno opravit svépomocí.   

Před opravou kohoutku myslete na několik věcí

Příčinou kapajícího kohoutku je nejčastěji opotřebované těsnění či vadná kartuše vodovodní baterie. V obou případech si dokážete snadno poradit svépomocí. Před samotnou opravou nicméně dodržte několik důležitých kroků. Ze všeho nejdříve uzavřete dílčí či hlavní přívod vody. Poté otevřete kohoutek, abyste uvolnili tlak a nechali vytéci zbylou vodu. Vhodné je rovněž překrýt odtok ručníkem či hadrem, abyste zachytili díly spadlé při opravě baterie. Pracujete-li s novým kohoutkem, přelepte nářadí lepicí páskou, abyste minimalizovali riziko jeho poškrábání.

Jak opravit rozbitou kartuši či ventil vodovodní baterie

Jednou ze dvou nejčastějších příčin kapajícího kohoutku je opotřebovaná či vadná kartuše (nebo ventil). Její výměna je rovněž velmi snadná (zabere vám jen několik minut). Ze všeho nejdříve uvolněte označení teplé a studené vody na kohoutku – pod ním se skrývá šroub, který povolte imbusovým klíčem. Jakmile to budete mít hotové, sejměte páku baterie. Objímku, již následně uvidíte, sundejte nebo kleštěmi vyšroubujte. Dále již pouze vyndejte vadnou kartuši, nahraďte ji novou a baterii opět zkompletujte.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Některé vodovodní baterie je lepší rovnou nahradit

Snadno opravitelná je rovněž kohoutková vodovodní baterie. Stejně jako v případě pákové, sejměte čepičky, které označují teplou a studenou vodu. Šroub, jenž je pod nimi ukrytý, pomocí šroubováku povolte a uvolněné kohoutky sejměte. Tak odhalíte ventily, které vyšroubujete s pomocí sika kleští či francouzského klíče. Na ventilech můžete vyměnit zpuchřelé těsnění, popřípadě je nahradit celé – jestliže jsou vadné. Poté, co baterii opravíte, zapněte vodu a vyzkoušejte její těsnost.

Výměna těsnicích kroužků  

Před tím, než se rozhodnete zakoupit novou vodovodní baterii, vyzkoušejte mnohonásobně levnější řešení, a sice výměnu těsnicích kroužků. Jestliže neznáte jejich přesnou velikost, nemusíte propadat panice či rozebírat celou baterii. V obchodech se prodávají sety těsnění, jež jsou použitelné pro většinu kohoutků. Při výměně se vyvarujte příliš pevného dotahování – těsnění byste tak zničili. Pokud kohoutek kape i po opravě, zkuste ho dotěsnit instalatérskou šňůrou. Tu omotejte nad těsněním ve směru hodinových ručiček a pevně dotáhněte.

Kdo u vás doma provádí takovéto drobné opravy?

Zdroj: TheSpruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Zobrazit další články