Na kterou číslici otočit knoflík topení a jak fungují termostatické radiátorové ventily: Hvězdička se rovná 7 °C, pětka 30 °C

Pokud máte doma termostatický radiátorový ventil, vyplatí se vědět, jak tento přístroj ve skutečnosti funguje. Možná budete překvapeni.

radiátor i Zdroj fotografie: iStock
                   

Termostatické radiátorové ventily (TRV) představují snadný a levný způsob, jak bez většího úsilí regulovat teplotu vzduchu v jednotlivých místnostech vašeho domova. Další výhodou těchto oblíbených zařízení je také skutečnost, že pomáhají šetřit peníze za účty za spotřebované teplo – tedy pokud je nastavíte správným způsobem. Abyste proto mohli co nejvíce snížit své výdaje a udržet si doma teplo, vyplatí se mít povědomí o tom, jak TRV ve skutečnosti fungují.

Jak vypadají termostatické radiátorové ventily

Termostatické radiátorové ventily obvykle najdete na boční straně vašich radiátorů, přičemž ve většině případů vypadají jako válcový číselník, který můžete ručně otáčet. Kromě toho na něm také najdete číslice od 0 do 5, což je stupnice pro nastavení teploty, kterou chcete mít ve své domácnosti. A právě proto je vhodné vědět, jak správně nastavit tato chytrá zařízení, neboť již malé změny v jejich používání vám mohou pomoci udržet více tepla v různých místnostech a ušetřit tak za přebytečné výdaje.

Jak tato zařízení ve skutečnosti fungují 

TRV se skládá ze dvou částí, a to hlavice termostatického ventilu (s číselníkem) a tělesem ventilu, které se upevňuje na potrubí vycházející z kotle a vedoucí do radiátoru – lze tedy říci, že podle toho, jak ventil nastavíte, upravíte také průtok vody, která následně putuje do vašeho radiátoru z kotle. Jakmile se poté místnost dostatečně zahřeje, kapsle v hlavě ventilu se roztáhne, což posune čep, který způsobí jeho uzavření. Tímto způsobem zamezí přístupu horké vody do radiátoru a tím také zbytečnému zahřívání místnosti. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jakmile se poté místnost ochladí (například vlivem průvanu z jiných místností nebo otevřením okna), kapsle v hlavici se opět stáhne a vytáhne čep z těla ventilu, což umožní horké vodě opět vstoupit do radiátoru a vyhřát každou místnost na požadovanou teplotu. Je také důležité poznamenat, že existují dva typy provedení TRV, a to buď s voskovou, nebo kapalnou kapslí:

  • TRV s kapalnou kapslí: Kapalný termostatický radiátorový ventil je technicky efektivnější model, protože obsažená kapalina lépe reaguje na změny pokojové teploty než vosk. To znamená, že se váš pokoj zahřeje mnohem rychleji a za nižší cenu. 
  • TRV s voskovou kapslí: Jak již bylo zmíněno výše, vosková kapsle ve starších termostatických radiátorových ventilech se v reakci na pokojovou teplotu roztahuje a smršťuje mnohem pomaleji, takže nedojde k vyhřátí vaší domácnosti tak efektivně jako u TRV s kapalnou kapslí. Jejich výhodou je však skutečnost, že jsou mnohem levnější.

Význam čísel na TRV 

Čísla na termostatickém ventilu označují teplotu v místnosti, což většina lidí netuší, a proto zbytečně vynakládají více tepla na ohřátí své domácnosti a utrácí tak více peněz, než by měli. Níže se proto můžete podívat na průvodce pokojovými teplotami indikovanými právě tímto číselným nastavením:

iZdroj fotografie: Depositphotos
  • 0 = Vypnuto
  • * = 7 °C
  • 1 = 10 °C
  • 2 = 15 °C
  • 3 = 20 °C
  • 4 = 25 °C
  • 5 = 30 °C

Pokud si pokládáte otázku, jaké je ideální nastavení pro radiátor během zimních měsíců, rozhodně to není číslo 5 – nejvhodnějším řešením je ve skutečnosti číslo 2 nebo 3, záleží pouze na vás, jak velké teplo máte rádi. Toto nastavení vám však pomůže dostatečně vyhřát každou místnost a udržet domácnost v teple (cokoliv víc je zbytečné plýtvání).

Jakou teplotu máte ve své domácnosti nejradši vy?

Zdroj: Homeserve
Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články