Červci napadají ve velkém naše zahrady, jen v ČR žije přes 150 druhů. Víme, jak je poznat a spolehlivě zničit

Také patříte mezi zahradníky, kteří o své květiny řádně pečují? Rostliny nám dělají radost, čistí vzduch a jsou pro zdraví i psychiku člověka důležité. Pozor ale na červce.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zasažená rostlina škůdci nemusí být pouze na zahradě. Nepříjemní malí broučci, které rádi přehlédneme, se mohou vyskytovat i na domácích rostlinách. Jestliže jste si všimli, že rostlina přestala růst nebo jeví jiné známky špatného růstu, měli byste ji zkontrolovat než uhyne. Na vině mohou být červci, kteří umí být nenápadní a všimneme si jich, jakmile se rostlině přestane dařit. 

Jak poznat rostlinu napadenou červci

Na celém světě jich existuje přes 2200 druhů. Z nichž přes 150 žije v ČR. Jedná se o parazity, kteří se živí rostlinnými šťávami. I když jich u nás žije menší počet druhů, stačí na to, aby nám všechny rostliny v domácnosti nebo na zahradě zničili. Samci a samice se od sebe značně liší. Samec má zakrnělý druhý pár křídel nebo se objeví zcela bez nich. Samice jsou vždy bezkřídlé a tykadla jsou častěji redukovány. Má délku těla až deset milimetrů a bývá pokrytá bílým práškovým nebo silným povlakem. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Červci mívají několik párů končetin potřebných k plnohodnotnému pohybu. Jiným končetiny chybí. Samice také pomocí tlamy sají tekutinu. Kdežto samci ji nemají. Pokud samice červce klade vajíčka, schová se na místa, která jsou dokonale skrytá. Například v puklinách, kmeni a jinde. Postaví takzvaně bavlněný kokon, naklade do něj vajíčka a uhyne. Jedna samice může naklást až 300 vajec. Škůdci po sobě zanechávají lepivé sekrety. Najít je můžeme na spodní části nebo na horní části listů. Někdy i na kořenech.

Jak se proti nim preventivně bránit

Nejlepším a nejjednodušším způsobem, jak porazit červce, je jejich odstranění a preventivní kontrolování. Jakmile si všimnete byť jen jednoho, okamžitě zahajujte obranu. Doporučujeme, abyste preventivně kontrolovali celé rostliny – spodní část, kmen, horní část. Také pupeny i květy. Odstraňujte pravidelně suché listí, poškozené části rostliny a utírejte listy pomocí vlhkého hadříku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud můžete, rostliny pravidelně sprchujte a poté je nechte ve vaně proschnout. Také byste měli pravidelně nechávat rostliny mírně proschnout, protože přelité a stále mokré rostliny jsou magnetem pro škůdce, jak plísní, tak i červců. Na druhou stranu nesmí být rostlina ani přeschlá. Jakmile si donesete novou rostlinu ze zahradnictví nebo od známého, nechte ji týden až dva na samotce. Poté ji zkontrolujte a umístěte mezi ostatní.

A když už červe máte, jak se jich zbavit

Mezi dobré a účinné zbraně patří například mýdlo, které mírně smícháte s vodou, nanesete na vatový tamponek a otíráte s ním zasažené listy. A pokud pouze mýdlo nepomáhá, je dobré ho smíchat s vodkou. Nebo jiným alkoholem podobným vodce. Smíchejte litr teplé vody, patnáct mililitrů mýdla, a deset mililitrů vodky. Roztokem postříkejte rostlinu. 

iZdroj fotografie: Pexels

Roztok nechte působit a následně pomocí tamponku nebo vaty škůdce mechanicky odstraňte. Také česnek může být spolehlivým bojovníkem proti červcům a jejich larvám. Oloupejte česnek, prolisujte ho nebo jej na velmi jemné kousky nakrájejte a smíchejte s vodou a alkoholem. Opět to může být vodka. Dodržte poměr 3:1:1. Vodu, alkohol a česnek.

Citron nebo měsíček na červce

Citron je také účinným bojovníkem. Nastrouhejte 50-100 gramů kůry a zalijte ji jedním litrem teplé vody. Nechte jeden den louhovat a nastříkejte pomocí lahve s rozprašovačem na rostliny. Jestliže máte měsíček, přelijte sto gramů květů jedním litrem horké vody a nechte jeden den louhovat. Druhý den sceďte a naneste na napadenou rostlinu.

iZdroj fotografie: Pixabay
Citron

Je třeba si pamatovat, že pokud je rostlina napadena červci nebo i jinými škůdci, bude potřeba proti nim bojovat vícekrát než pouze jednou. A pokud už je rostlina zasažena natolik, že přírodní léčba není úspěšná, budete muset zavítat do zahradnictví a koupit nějaký insekticid. I takový prostředek musí být použit přibližně dvakrát. Někdy i více. Většinou se nanáší jedna dávka a po čtrnácti dnech další. Také jste se někdy setkali s červci i vy? Jaké osvědčené rady pomohly?

Zdroj: GardenToday

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Zobrazit další články