Vykašlete se na ohyzdné mucholapky. Existuje mnoho efektivnějších metod, jak se otravného hmyzu jednou provždy zbavit

Letní období má mnoho pozitivních stránek, ale také několik velmi negativních. Konkrétně se jedná o neodbytný hmyz, který si vás najde prakticky všude.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Komáři, mouchy, muchničky, štěnice. To jsou nezvaní hosté, kteří si vás v létě dovedou najít jak v přírodě, tak doma. Existuje hodně metod, jak je zastavit, málokterá je ovšem skutečně spolehlivá. Síťky do oken často prasknou nebo je protrhne příliš aktivní kočka. Místo nákladných a mnohdy toxických produktů, které najdete v obchodech, lze ovšem využít i čistě domácí suroviny. Jde o zdravější, a hlavně levnější recepty.

Ocet normální či jablečný

Dají se využít oba druhy, stačí trochu nalít do misky a tu položit někam do místnosti. Chcete-li se uchránit mravenců, je nejlepší natřít octem rámy oken i dveří.

Kombinace citronu a hřebíčku

Tato metoda je nejen efektivní proti hmyzu, ale navíc vám krásně provoní domácnost. Citron rozkrojte na polovinu, do dužiny zapíchněte hřebíček a takto připravený odpuzovač položte někam do pokoje.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Listy vlašského ořechu

Vlašské ořechy jsou tradiční pochoutkou, využití ovšem mají i listy tohoto stromu. Zabijete doslova dvě mouchy jednou ranou, protože postup funguje na mouchy i mravence. Nasekejte do misky suché ořechové listí a zalijte ho normální vodou. Směs bude hmyz spolehlivě odpuzovat.

Bazalka nejen na vaření

Toto koření je běžnou přísadou mnoha receptů. A bazalka v květináči na okně mouchy a podobné vetřelce spolehlivě zažene. Hmyz totiž vůni jejích silic skutečně nenávidí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Trochu mletého hřebíčku

Opět hřebíček, jen v jiné konzistenci. Velmi dobrý repelent proti hmyzu – stačí poblíž okna položit talířek s několika špetkami tohoto koření v mleté formě.

Ze života mouchy domácí

Moucha domácí je pravděpodobně nejběžnější druh z řádu dvoukřídlých, který se u nás vyskytuje. Kvůli možnosti přenosu vážných chorob je většinou vnímána jako škůdce, jejími hlavními predátory jsou žáby, ropuchy a také pavouci. Délka života jedné mouchy je 3–4 týdny, v letu je schopná vyvinout rychlost až 8 kilometrů v hodině. Disponuje jedním párem blanitých křídel a dospělý jedinec má celkovou délku 6–12 milimetrů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Samička klade najednou cca 150 vajíček a za svůj život jich zvládne i několik tisíc. Oblíbeným místem kladení je hlavně hnůj či další hnijící části rostlin. Tento materiál je později potravou po muší larvy. Hlavně v letních měsících je brána jako škůdce, protože sedá na jídlo a její výkaly mohou obsahovat zárodky různých chorob. Stejně tak nese bakterie na nožkách. Samice jsou větší než samci a mezi složenýma očima mají větší mezeru.

Množení a potrava

K vylíhnutí z nakladených vajec dojde přibližně za 8 hodin, larvy dosahují až 12 milimetrů. V dalším týdnu se pak třikrát svléknou a dojdou do formy kukly, toto stadium trvá 1–2 týdny, kukla postupně tmavne z bílé do hnědé. Protože je moucha vybavena toliko sosákem, musí jakoukoli pevnou potravu nejdříve rozleptat slinami. Dospělé se živí hlavně sladkými tekutinami. Na tom ostatně funguje mnoho pastí, které je lákají na sladkou vodu.

Bílkoviny jejich tělo potřebuje jen k tvorbě vajíček, potravu hledají receptory umístěnými v nohách. Rozklad všech organických látek i exkrementů produkuje kyselinu máselnou, což samičku přiláká právě k nakladení vajec. Proto je lze v letním období najít v celých rojích hlavně u popelnic.

Kolik much jste nejvíc viděli najednou?

Zdroj: TheSpruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Zobrazit další články