Ušetřete na poslední chvíli za elektřinu: Nejvíce žerou tyto úniky tepla a špatně umístěný nábytek

Topná sezóna zasahuje spoustě lidem do rodinného rozpočtu a často zbytečně. Vyhněte se těmto častým chybám a za topení elektřinou určitě ušetříte.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V zimě a během topné sezóny dělá spoustu lidí stále ty stejné chyby, které rapidně zvyšují účet za elektřinu. Nesmyslné větrání, špatně umístěný nábytek nebo starý bojler. To všechno jsou věci, které vás zbytečně obírají o peníze. Vyhněte se těmto základním chybám, a rozhodně to poznáte na své peněžence. Hlavně během mrazivých zimních měsíců tak můžete ušetřit i tisíce korun. 

Elektřinu nejvíce žerou úniky tepla

Přestože mnoho lidí nerado sedí doma po tmě, během zimy může právě zatemňování oken pomoci ušetřit. Pokud je zakryjete hrubými závěsy, pomáháte tím izolaci, a snižujete tak únik tepla. Během dne nechte do místnosti proudit sluneční světlo, naopak ve večerních hodinách zatáhněte, aby vám doma zůstala příjemná teplota. Tato praktika funguje pouze se závěsy, obyčejné rolety teplo v místnosti bohužel neudrží.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Velkým pomocníkem při šetření na elektřině jsou regulátory teploty. Bez nich jede topení často zbytečně dlouho a hodně, díky čemuž vy budete dříve nebo později větrat. Máte-li možnost regulátory nainstalovat, tak to udělejte, budou šetřit za vás. Ideální pokojová teplota je 20 až 22 stupňů, naopak na noc určitě nastavte alespoň o pět stupňů méně. Topení nechte regulátor zapnout půl hodiny před budíkem, abyste měli na vstávání teplo.

Špatně umístěný nábytek zabraňuje cirkulaci 

Často se stává, že lidé kvůli nedostatku místa umístí lidé před topení gauč nebo křesla. Během topné sezóny tento nábytek určitě přesuňte na jiné místo, protože pohltí většinu tepla z radiátoru a brání cirkulaci vzduchu. Pokud nebude teplý vzduch v místnosti volně proudit, můžete topit naplno, ale výsledkem bude studená místnost a vysoký účet za elektřinu. Přemístění nábytku však nepomůže, pokud máte špatně udělanou izolaci.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nejvíce tepla uniká střechou, a proto je třeba ji důkladně zaizolovat, jinak může propustit až 25 % teplého vzduchu. Lze tedy říci, že 25 % účtu za elektřinu platíte zbytečně. Dalším velkým žroutem jsou staré bojlery. Jeho izolace už nemusí být dobrá, tudíž se voda v něm chladí rychleji. Kvůli tomu častěji spíná a spotřebuje více elektřiny. S koupí nového bojleru proto neváhejte, nakonec to může ušetřit dost peněz. 

Jaké další zlepšováky pro úsporu v topné sezóně používáte vy?

Zdroj: The Spruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jednoduchá technika rytmického dýchání, která pomáhá aktivovat detoxikaci těla a zlepšit myšlení
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Malý chlapec z chudé rodiny musel dělat domácí úkoly pod pouliční lampou. V tom si ho všiml známý milionář
Události247.cz
Události247.cz
Rusko je na pokraji bankrotu. Podle ekonoma zbankrotuje do 24 hodin
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Některé alternativní zdroje energie vás připraví o slova. Jsou mezi nimi řasy, odpadky i městská infrastruktura