Kvalitní umělý vánoční stromek vydrží i dvě generace aneb Jak při jeho výběru nešlápnout vedle

Koupě umělého vánočního stromku namísto pravého je v dnešní době již běžná záležitost. Abyste si však vybrali ten správný, musíte si dát pozor na tyto věci.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Abyste si vybrali optimální model vánočního stromku, měli byste mít dobré povědomí o tom, jaké vlastnosti by měl mít. Na trhu je totiž mnoho různých druhů, přičemž ne každý z nich je pro vaši domácnost ten nejlepší. Důležitý je zejména materiál, ze kterého je produkt vyráběn – existují tři možnosti, ze kterých si můžete vybrat. Každá z nich však nabízí něco odlišného, a často se také liší jejich cenové rozpětí. Proto jsme pro vás sepsali jednoduchý návod níže, jak si vybrat ten správný umělý stromek na míru. 

Materiál jehličí

Při rozhodování o tom, který vánoční stromek z umělého materiálu si zakoupit na vánoční svátky, byste měli brát v úvahu zejména materiál jehličí, kmene a podpěry. Každý z těchto prvků totiž ovlivňuje kvalitu a životnost produktu (stromek by také neměl nikdy štiplavě zapáchat, měl by mít silné jehličí a impregnaci, která v případě potřeby zpomaluje hoření). K napodobení jehličnatých stromů se používá především polyetylen, polyvinylchlorid (PVC) nebo vlasec: 

  • PVC: Z tohoto materiálu se vyrábí nejjednodušší a cenově nejdostupnější modely. Hlavní nevýhodou je však v tomto případě měkkost – jehličí se často ohýbá a snadno se rozdrtí. Aby proto váš stromeček vypadal co nejkrásněji, vždy se ujistěte, že je na něm velké množství jehličí.
  • Vlasec: Tento materiál je podstatně dražší než PVC a dodává každému stromečku neobvyklý vzhled. Problémem je často především dlouhé jehličí, o které se můžete snadno poškrábat.
  • Polyetylen: Stromečky z tohoto materiálu mají zpravidla nejdelší životnost, ale také za ně utratíte nejvíce peněz. Existují však také umělé vánoční stromky s polyetylenovými větvemi, ale s PVC jehličím, což je alternativní možnost, která vás vyjde na méně peněz. 

Materiál podstavce 

Pro výrobu podstavce k umělému vánočnímu stromku se nejčastěji používá:

iZdroj fotografie: Depositphotos
  • Kov: Z kovu se vyrábí nejčastěji podstavce pro velké a vysoké stromy. Jsou zárukou dlouhé životnosti a odolnosti proti mechanickému poškození.
  • Plast: Plastová hlaveň je lehčí a levnější než kovová, ale nevydrží toho tolik. Pokud například stromek přetížíte ozdobami, může se stát, že podstavec praskne.
  • PVC: Podstavce z tohoto materiálu jsou pružné, lehké a vydrží stejně dlouho jako ty plastové. Také nezapomínejte brát na vědomí při výběru podstavce jeho velikost a váhu.

Materiál podpěry

Při porovnávání umělých vánočních stromků věnujte pozornost také podpěře – musí být totiž odolná vůči mechanickému namáhání. Plastové podpěry byste měli nechat spíše pro lehké kusy, kdežto těžké kusy vyžadují ocelový materiál. Také si prostudujte návrh výrobku, aby měl nejlépe čtyři nohy (pak je stabilnější). Stojan také může být pevný nebo odnímatelný (je lepší pro skladování). Někdy se také můžete setkat s modely, které jsou vyráběny bez podpěr. V takovém případě je vhodné si ji zakoupit samostatně.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Výška stromku 

Optimální výška stromku závisí především na velikosti vaší místnosti:

  • Pro místnosti do 10 metrů čtverečních je lepší vybírat vánoční stromky do výšky 100 cm.
  • Pro místnosti do 15 metrů čtverečních je lepší vybírat vánoční stromky do výšky 200 cm.
  • Pro místnosti větší než 15 metrů čtvereční již záleží pouze na výšce vašeho stropu. 

Pokud také chcete umístit do každé místnosti vašeho domu alespoň malou dekoraci, můžete zvolit stolní stromeček velký 30 až 60 cm. Ten nebude zabírat příliš mnoho místa a naopak dodá vašim místnostem vánoční atmosféru.

Jaký umělý vánoční stromek vyhovuje nejvíce vám?

Zdroj: Ozon
Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články