Chcete, aby váš vánoční kaktus opakovaně kvetl? Nezanedbávejte ho ani teď a dodejte mu energii pomocí účinného životabudiče

Přiveďte i vy svůj vánoční kaktus k opakovanému kvetení. Pomůže vám s tím několik druhů domácích hnojiv, která jsou levná a naprosto jednoduchá na přípravu.

i Zdroj fotografie: Depsotiphotos
                   

Jestliže hledáte pokojovou rostlinu, která váš interiér prozáří okouzlujícími květy i v zimním období, vánoční kaktus (Schlumbergera trunctata) je to pravé. Pochází z deštných pralesů Střední a Jižní Ameriky, kde žije v korunách tropických dřevin. Typické jsou pro něj květy bílé, růžové či červené barvy a tmavě zelené, zubaté a kožovité listy. Mezi pozitivní vlastnosti této pokojové rostliny patří také naprostá nenáročnost na pěstování.

Jak se starat o vánoční kaktus

A jak o vánoční kaktus tedy pečovat, aby se těšil zdraví a každoročně kvetl? Stačí, když se budete držet těchto několika jednoduchých zásad.

  1. Vyberte pro něj světlé až polostinné místo bez přímých slunečních paprsků.
  2. Ve vegetačním období udržujte teplotu na úrovni té pokojové, v zimě pak 12–⁠15 °C.
  3. Provádějte vydatnou a pravidelnou zálivku (po odkvětu ji ovšem zmírněte).
  4. Po opadnutí květů každoročně přesazujte.
  5. Vyberte propustný substrát.
  6. Po nasazení poupat rostlinu nepřemísťujte. Mohlo by dojít k jejich opadu.

Pro správné a bohaté kvetení vánočního kaktusu je dále velice důležitá aplikace vhodných hnojiv či jiných životabudičů. Skvělých výsledků se dočkáte např. s aktivním uhlím. Vezměte 1–⁠2 tablety (podle velikosti květináče) a rozdrťte je. Poté z pěstební nádoby odeberte svrchní vrstvu substrátu a smíchejte ji s uhelným práškem. Směs poté vraťte zpátky k rostlině.

Hnojení aspirinem pomůže i vánočnímu kaktusu

Energii pro nasazení květů a jejich uživení dodá kaktusu také aspirin. Počínejte si následovně:

  1. Léčivo zalijte 1 litrem odstáté nebo převařené vody.
  2. Nechte ho rozpustit a zamíchejte.
  3. Proveďte zálivku.
  4. Alespoň 2x opakujte (vždy po vyschnutí substrátu).
iZdroj fotografie: Depositphotos

Vyzkoušet můžete také hnojivo z dřevěného popela, které je zdrojem mnoha minerálních látek podporujících tvorbu květů a růst. Jedná se např. o draslík, fosfor, hořčík a vápník. Jednu polévkovou lžíci popela rozmíchejte v 1 litru dešťové, odstáté či převařené vody. Poté nechte alespoň 3 hodiny odstát. Získaný roztok používejte jakožto zálivku dle potřeby.

Hnojení banánovými slupkami

Životabudič lze vyrobit také z banánových slupek, které jsou plné dusíku. Využít je můžete hned 3 způsoby.

  1. Slupku nasekejte na přibližně 1×1 centimetr velké čtverečky a zahrabte do substrátu (5–⁠7 kousků na menší květináče a 12 na větší) .
  2. Slupku nakrájejte a zalijte 300 mililitry vody. Na 3–⁠4 dny dejte do lednice macerovat. Roztok zřeďte čistou vodou v poměru 1:5 a zalijte jím rostliny.
  3. Slupky usušte a rozemelte je, či nadrťte. Jednu lžičku prášku pak zamíchejte do substrátu, nebo ji přidejte do 5 litrů vody a použijte jako zálivku.

Jaká další domácí hnojiva znáte?

Chcete si rozšířit svou sbírku vánočních kaktusů? Pomocí tohoto návodu to hravě zvládnete

Zdroj: TheSpruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Eva Navrátilová

Zobrazit další články