Skrytá funkce oken, která ovlivňuje vlhkost v domě: Poloha kliky

Správné použití skryté funkce oken ovlivňuje vlhkost v domě. Během chvilky zlepšíte ovzduší v domácnosti a také prospějete svému zdraví.

okno i Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvroba)
                   

Vlhkost v bytě je problém, který vychází najevo s příchodem nízkých teplot. Podzim a zima jsou obdobím, kdy se vytápění v našich domácnostech stává nepostradatelným. Stává se, že si všimneme, že prádlo špatně schne, na oknech se sráží pára, nebo jsou dokonce na různých místech vidět výkvěty plísní. V hlavě by se nám pak měla rozsvítit červená kontrolka – nejvyšší čas začít pořádně větrat, protože to jsou zásadní známky toho, že máme v domě vlhkost!

Proč tomu tak je?

Věděli jste, že důvod spočívá v oknech? V tomto období nechcete, aby jimi unikalo teplo, takže je necháte většinu času zavřená. To je celkem pochopitelné – zvláště v době úsporných opatření. Kvůli této ztížené výměně vzduchu se však snižuje hladina kyslíku v místnostech (což vás pravděpodobně unavuje a uspává), zvyšuje se vlhkost, a kvůli tomu mají viry a bakterie celou řadu příležitostí zaútočit a škodit. To neprospívá vašemu zdraví ani stavu vaší domácnosti. Je tedy důležité se vlhkosti zbavit.

Co dělat s vlhkostí?

Zmíněno už to bylo. Stačí pořádně větrat. Ne dlouho, raději krátce a intenzivně. Správné větrání je nezbytné pro odvod vlhkosti z vašeho domova. To se děje pouze tehdy, když dovnitř proudí vzduch zvenčí, tomu však brání těsná okna. Máme tu tedy dvě strany mince – teplo neuniká, jenže se dovnitř nedostane studený vzduch, takže nefunguje větrání a vlhkost se zvyšuje.

Vlhkost v bytě, okenní klika iZdroj fotografie: Pixabay

Jak tento problém řešit? Co nejdříve sundejte všechny závěsy z větracích mřížek a odtěsněte okna. Využijte funkcí, které vám vaše okna poskytují. Mají zabudovanou funkci mikroventilace. Abyste ji mohli použít a odtěsnit okna, udělejte následující:

  1. Nastavte rukojeť kolmo – pod úhlem 90 stupňů – vzhledem ke stropu. Stejně jako při jejich otevírání (v tomto případě však stále tiskněte okno k rámu).
  2. Otočte rukojeť o dalších přibližně 45 stupňů. Okamžitě cítíte, že okno již nedrží pevně k rámu, ale také se neotevřelo – to je okamžik, kdy začíná fungovat mikroventilace. Tato malá mezera umožňuje výměnu vzduchu, ale není dostatečně velká na to, aby přes ni docházelo k výraznějším tepelným ztrátám.

Tímto způsobem odtěsněné okno umožňuje přirozený průchod vzduchu, který je důležitý pro odvod vlhkosti z místnosti. Vlhkost bude mít možnost unikat ven a čerstvý vzduch bude proudit dovnitř, aniž by došlo k výraznému úniku tepla. Tím se zlepší vlhkostní podmínky v domě a minimalizuje se riziko vzniku plísní a dalších problémů spojených s nadměrnou vlhkostí.

Je však důležité si uvědomit, že i přes využití této funkce oken nesmíte zanedbávat pravidelné větrání místností. Mikroventilace nenahrazuje důkladné větrání, které by mělo probíhat pravidelně, zejména v době, kdy venku není extrémní zima. Úspora za topení rozhodně nemůže zastínit péči o vlastní zdraví!

Jak často doma větráte?

Zdroj: Genialne
Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Michal Lanc

Zobrazit další články