Jsou samozavlažovací květináče vhodné pro pokojové rostliny? Letitá pěstitelka vyšla s pravdou ven

Pořiďte si pro své pokojové rostliny samozavlažovací květináče i vy. Jsou stylové, jednoduché na údržbu – a tím výčet jejich výhod nekončí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Každému z nás se jistě občas stane, že zapomene na pravidelnou zálivku svých pokojových rostlin. Některé z nich to přežijí, pro jiné je naše zapomnětlivost osudná. Tento problém ale hravě vyřeší samozavlažovací květináče, které stačí jednou za čas naplnit vodou a ony ji pak samy dávkují rostlinnému kořenovému systému. Pozor, ne všem pokojovkám tento vynález vyhovuje. Zjistěte, jak jsou na tom ty vaše.

Jak to vlastně funguje

Samozavlažovací květináče jsou vybaveny zásobníkem vody (jeho objem může dosahovat až několika litrů, záleží na typu květníku). Tu z něj kořeny čerpají skrze vzlínající dutiny nebo zavlažovací knoty. Ty se nacházejí ve speciální vložce z plastu, která je dále doplněna o rošt pro přístup vzduchu. Vodu uživatel do nádoby nalévá přes otvory na jejím boku. Některé modely mohou být vybaveny i hladinoměrem.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Flower Lover

Právě díky tomuto mechanismu květináče rostlinám i jejich vlastníkům v mnoha ohledech ulehčují život.

  1. Zabraňují tvorbě hniloby kořenového systému.
  2. Vyhrávají boj s plísní v substrátu.
  3. Snižují plýtvání vodou.
  4. Omezují vznik houbových a bakteriálních chorob listů, jelikož se k nim zálivka nedostane.

Mají i malou nevýhodu

Před pořízením samozavlažovacích květináčů byste ovšem měli myslet na několik věcí. Pokud bydlíte v teplejších oblastech nebo nadměrně topíte, s komfortem v podobě méně častého zalévání se můžete rozloučit. Na vině je rychlejší odpařování vody. Pro vás tak bude výhodnější pořídit si model s hladinoměrem, abyste mohli mít hladinu tekutiny v zásobníku neustále pod kontrolou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ne všem rostlinám vyhovují

Květináče jsou vhodné pro téměř všechny druhy rostlin. Většině vašich pokojovek se v nich tedy bude náramně dařit. Existují dokonce i nádoby z průhledného plastu, ve kterých si libují orchideje. Kromě pokojových rostlin v samozavlažovacích květnících prosperují také bylinky, česnek, zelí, mrkev a rajčata.

Jsou ovšem i pokojovky, kterým prostředí těchto květináčů nesvědčí. Jedná se zejména o druhy vyžadující vysokou vlhkost nebo naopak sucho. „Samozavlažovák“ si tedy nepořizujte, pokud pěstujete např.:

  • tlustici vejčitou,
  • zelenec chocholatý,
  • břečťan popínavý,
  • kaktusy,
  • aloi pravou,
  • tchynin jazyk,
  • dračinec/dracénu,
  • pomerančový jasmín.

Co na samozavlažovací květináče říkáte? Máte už nějaký doma?

Samozavlažovací květináč si můžete snadno a rychle vyrobit i doma

Zdroj: Tropf-blumat, Indoorplantsforbeginners

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Eva Navrátilová

Zobrazit další články