Úchvatné pokojové rostliny, kterým prospívá prostředí kuchyně. Na kuchyňské lince vám během pár dnů vytvoří botanický ráj

Pokojové rostliny umí nejen zútulnit váš interiér, ale také třeba vyčistit vzduch. Správné rostliny můžou zastat tuhle roli i v kuchyni a nemusí to být vždy jen bylinky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokojové rostliny hrají velmi důležitou roli v designu interiérů a dokážou změnit ráz celé místnosti. Volba vhodné pokojové rostliny může mít také pozitivní vliv na čistotu vzduchu a může osvěžit barevnou škálu. Byť do kuchyně většinou volíme spíše bylinky pro jejich využití, do tohoto prostředí se hodí i jiné rostliny a možnosti jsou skutečně široké.

Bylinky dostupné na dosah ruky

Umístit si bylinky rovnou do kuchyně je další krok k tomu, abyste si při vaření připadali jako skutečný šéf kuchař. Vaření z čerstvých bylinek jídlu také dodá tu správnou šťávu. I když se některým bylinkám uvnitř domu nedaří, krásně růst vám v kuchyni bude třeba pažitka, tymián, petržel, máta, rozmarýn, bazalka a koriandr. Z těchto několika bylinek dokážete vykouzlit opravdu vynikající paletu chutí.

Popínavé nenáročné rostliny

Tyto rostliny vypadají velmi dobře v závěsných květináčích, případně je můžete nechat pnout po garnýžích nebo poličkách. Jednou z možností je Šplhavnice zlatá, která vypadá velmi hezky a je vhodná i pro začínající pěstitele. Vyžaduje opravdu málo pozornosti a je i velmi jednoduché ji množit. Dalším nenáročným druhem je filodendron. Jeho název sestává z dvou řeckých slov philos (láska) a dendron (strom). Tato rostlina je považována za výbornou čističku vzduchu.

iZdroj fotografie: Pexels

Sukulenty všech možných druhů

To, že jsou sukulenty vhodné pro pěstitele, kteří starosti o svou zelenou zahrádku nechtějí věnovat moc času je známé, a pod pojmem sukulent si většina z nás představí právě třeba bodavý kaktus. Nemusí tomu být ale vždycky tak. Pokud máte v kuchyni parapet, na který svítí sluníčko, budou sukulenty tou správnou volbou. Ať už se jedná například o léčivé Aloe vera, Kalanchoe, nebo třeba Kulkas zamiolistý zvaný také „klenot Zanzibaru“.

Africká fialka (Saintpaulia)

Pokud máte rádi na stole řezané květiny, ale je vám líto toho, že brzy zvadnou, Africká fialka může být tou pravou alternativou pro vás. Tato pokojová rostlina kvete po celý rok a je k dostání v několika krásných barvách. Dařit se jí bude na místě s jasným ale nepřímým světlem a dostatkem zálivky.

iZdroj fotografie: Pexels

Kávovník (Coffea arabica)

Přestože není pravděpodobné, že by se nám v domácích podmínkách dařilo úspěšně pěstovat kávovník do té míry, že bychom si za čas vychutnali šálek domácí kávy, je kávovník skvělou volbou mezi pokojovými rostlinami. Kávovník je rostlina velmi kompaktní, má na pohled velmi hezké lesklé listy a nevyžaduje přílišnou péči. Dařit se mu bude na jasném nepřímém světle při častém zavlažování.

Zelenec (Chlorophytum) a Tchynin jazyk (Sanseviera)

Zelenec patří mezi nejméně náročné pokojové rostliny. Dobře se jim daří v závěsných květináčích a jejich dlouhé listy tak vytváří krásný vodopádový efekt. Pokud se rostlině daří, velmi jednoduše pouští tzv. odnože, díky kterým si ji můžete namnožit. Dařit se jí bude na nepřímém světle. Přímé světlo totiž může její dlouhé listy popálit. Tchyninu jazyku se na druhou stranu daří i ve slabých světelných podmínkách a je to rostlina také velmi nenáročná na údržbu.

iZdroj fotografie: Pexels

Fíkovník pryžodárný (Ficus elastica)

Ve svých domácích tropických podmínkách může tato rostlina dorůst až do velikosti stromu. V podmínkách našich domácností je velmi přizpůsobivá a je možné ji dle přání tvarovat správným řezem tak, aby dosahovala přesně takové velikosti jakou chcete. Tyto rostliny jsou v našich domácnostech velmi známé hlavně pro svou adaptabilitu a nenáročnost.

Jak vybrat tu pravou rostlinu pro vaši kuchyni?

Při výběru rostlin mějte vždy v patrnosti podmínky ve vaší domácnosti. Každá rostlina vyžaduje něco jiného, a proto je vždy dobré se zamyslet, zda máte v kuchyni spíše slabé světelné podmínky, a nebo přímé slunce, nebo zda máte doma spíše vlhký nebo suchý vzduch. Při výběru se můžete také poradit se zaměstnanci různých zahradních center či hobby marketů a ti vám pomohou vybrat tu pravou rostlinu, která oživí vaši kuchyni.

Zdroj: The spruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jak na reflux žaludku: Důležité je vyhnout se pití kávy
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Josef Rychtář zavzpomínal na vztah s Ivetou Bartošovou: „Musel jsem jí dát alkohol“
Události247.cz
Události247.cz
Česká pošta ruší pobočky a propouští. Zároveň ale hledá nové zaměstnance
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Starověké stavby v arabské poušti odhalily pozůstatky dosud neznámých rituálů