Zbavte se noční můry jménem potravinový mol jednou provždy. Tajný trik chalupářů zabezpečí váš domov s okamžitou účinností

Pravděpodobně není urputnějšího protivníka, než je zavíječ. Pokud se objeví u vás ve spíži, máte zaděláno na dlouhý boj.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Potravinoví moli jsou nevítanými hosty v každé domácnosti. Poté, co se u vás ve spíži či v komoře namnoží, nastává takřka peklo. Zavíječi totiž patří mezi škůdce, kterých se jen tak nezbavíte. Můžete vyházet veškeré potraviny, ale stačí jeden zapadlý ořech nebo špatně vytřený roh police a máte je zpět v plné síle. Bohužel neexistuje žádný účinný přípravek na jejich okamžitou likvidaci, avšak s těmito několika tipy můžete jejich invazi předejít, nebo ji alespoň zmírnit.

Zavlečeni společně s nákupem

Pokud objevíte ve svém bytě dospělého mola – nejčastěji zavíječe moučného, neváhejte a okamžitě zkontrolujte všechny vaše zásoby potravin. Je velmi pravděpodobné, že jsou v nich již nakladená vajíčka, popřípadě larvy. Kromě zavíječe moučného v domácnostech škodí zavíječ paprikový, zavíječ čokoládový či zavíječ skladištní. Ačkoliv by se mohlo zdát, že každý druh preferuje jinou potravinu, není tomu tak.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Larvy zavíječe paprikového dokáží napáchat nemalé škody

Zavíječi totiž vyhledávají celou řadu potravin, nejčastěji pak mouku a obiloviny, libují si ale i v cukru, strouhance, potažmo ve všem sypkém. Narazíte na ně i v ořeších, mandlích, piškotech, sušenkách, koření, ale i v čokoládě. Nejčastější příčina jejich výskytu je zavlečení v napadené potravině. Zde jsou na vině velkosklady dodávající obchodním řetězcům zboží. Pravděpodobně zde nebyla dodržována hygienická opatření v dostatečné míře a nádoby s potravinami nebyly dostatečně izolované.

Boj vyžaduje notnou dávku trpělivosti

Vzhledem k faktu, že tito škůdci jsou velice odolní a zároveň se rychle množí, bude boj s nimi vyžadovat notnou dávku trpělivosti. Pravděpodobně totiž nebude stačit probrat potraviny a eliminovat dospělé jedince jen jednou, ale celý proces budete muset zopakovat. V první řadě vyházejte veškeré potraviny, které jsou napadené, a které by mohly molům „chutnat“. Přítomnost zavíječů poznáte podle jemných pavučinek a drobných hrudek, které se v potravinách vyskytují.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Během likvidace musíte být trpěliví a být připraveni i na nějaké ty ztráty

Poté, co spíž proberete, celou ji důkladně vyčistěte. Všechny poličky, škvíry, rohy a stěny důsledně vysajte a umyjte. Použít k tomu můžete teplou vodu s octem, nebo klasické čisticí prostředky. Až budete mít vše čisté, nezapomeňte prostor vystříkat prostředkem proti škůdcům. Takový postřik provádějte jednou týdně po dobu alespoň 3 měsíců. Vyzkoušet můžete i babské rady, dle kterých moly odpuzuje levandule, hřebíček či citronová kůra.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zavíječ moučný je jedním z nejrozšířenějších druhů tzv. potravinových molů

V případě, že se vám potravinoví moli v domácnosti již namnožili, dospělce eliminujte za použití některé z nabízených pastí – některé z nich využívají feromonů, jiné se aplikují jako postřik přímo na škůdce, další mají pouze lepivý povrch, na který se prolétající moli přilepí. Pokud si podobnou zkušeností nechcete projít, vsaďte na prevenci. Každou potravinu, kterou přinesete z obchodu, bedlivě zkontrolujte. Vůbec nejlepší způsob prevence je nicméně jejich přesypání do uzavíratelných nádob.

Zdroj: Apartment Therapy

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Bez nahradí mnoho léků, pomůže na záněty, kašel i astma
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Dům zachvátily plameny a rodina se nemohla dostat ven. Bezdomovec neváhal a všechny zachránil
Události247.cz
Události247.cz
Ve velkochovu se mezi živými kuřaty povalovaly uhynulé kusy. Dan-Moravia Agrar dodávala i pro Vodňanské kuře
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Průmyslová automatizace se rychle rozvíjí: tyto trendy bychom neměli ignorovat