Pěstování neomezeného množství česneku v PET lahvi na parapetu. Bleskurychlá metoda zkušených zahrádkářů

Česnek je v české kuchyni velmi oblíbenou ingrediencí, a svůj vlastní si můžete vypěstovat doma na okně. Nepotřebujete k tomu žádné speciání vybavení ani úpravu prostředí.

i Zdroj fotografie: Pixabay.com
                   

Česnek je pro svou specifickou chuť a vůni velmi oblíbeným dochucovadlem polévek, omáček, nebo pomazánek. Pro skladování mu nesvědčí lednička, vhodná je naopak pokojová teplota. Kdo si ovšem nechce kupovat vlastní, může si jej vypěstovat snadno i doma a mít ho k dispozici čerstvý po celý rok. Není to na tom vůbec nic složitého, stačí mít po ruce plastovou láhev.

Pěstování česneku v domácích podmínkách

Nemusíte být mistr zahradník, abyste si dokázali vypěstovat svůj vlastní česnek. Stačí, abyste znali jen několik základních pravidel. Budete potřebovat pouze 1 plastovou lahev, nejlépe o objemu 0,5 litru, a pak už jen stroužek česneku. Horní část lahve odřízněte a okraj trochu uhlaďte. K tomu vám pomůže například rozpálená žehlička (ale pokud tento krok vynechát, nic se nestane).

iZdroj fotografie: Unsplash.com

Lahev pak naplňte po okraj vodou, vložte do ní jeden stroužek, a následně ji umístěte na odlehlé místo. Za 1 až 2 týdny uvidíte první zelené nitě. Jakmile česnek dostatečně doroste, můžete ho zasadit do květináče s hlínou. Ten pak nezapomeňte umístit na prosluněné místo, protože česnek potřebuje hodně světla. A rovněž je potřeba, abyste úrodu dobře zalévali, jinak by mohla uschnout.

Česnek je přírodním lékem na spoustu nemocí

Česnek má silné antibakteriální, protiplísňové a antivirové účinky, a je považován za velmi účinný imunitní stimulant. Podporuje také pocení, odkašlávání, pročišťuje dýchací cesty a odstraňuje střevní parazity. Krom toho stimuluje krevní oběh, pomáhá léčit křečové žíly a zabraňuje jejich vzniku. Lékařské studie také prokázaly, že pravidelná konzumace česneku může být dobrou prevencí před rakovinou žaludku, střev a prostaty.

iZdroj fotografie: Unsplash.com

Tuto super potravinu nemusíte užívat pouze vnitřně, ale hodí se i pro vnější užití – například na opary, bradavice a plísně. Česnek rozmačkáte, přiložíte na ránu, zavážete a necháte několik hodin působit. Dejte však pozor, rozmačkaný česnek je velmi silný a může působit agresivně, proto to s ním nepřehánějte. Zvýšená konzumace česneku také není doporučována těhotným a kojícím ženám a malým dětem.

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Ladislav Podešva

Zobrazit další články