Čtyři věci, které orchideje k smrti nenávidí. Kdo se jich vyvaruje, může se z nádherných květů těšit po celý rok

Orchideje jsou vskutku nádherné rostliny, na které je radost pohledět. Musíte se o ně ovšem řádně postarat. Tento průvodce vám napoví, jak to udělat.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Mnoho majitelů pokojových rostlin uzná, že orchideje jsou jejich královnami. Zdobí je totiž pestrobarevné květy, lesklé okouzlující listy a nejsou nijak náročné na pěstování. Můžete vybírat z poměrně velkého množství druhů, mezi které patří např. můrovec (Phalaenopsis), stromobytec (Dendrobium) nebo člunatec (Cymbidium). Chcete si pořídit orchidej, ale nevíte, jak se o ni postarat? Tento návod vám napoví.

Pozor na přímé světlo

Orchideje jsou pokojové rostliny, jež ke své prosperitě potřebují rozptýlené světlo. Přímé sluneční paprsky by jim mohly nepěkně popálit jejich listy a oslabit je. Nejvíce se jim daří na okenním parapetu orientovaném na východ. Vhodný je i západní, ale pouze na jaře a na podzim. Rozhodnout se můžete také pro jižní okno, to je ovšem příliš horské. Rostlinu tak musíte ochránit clonou, nebo ji od skla umístit o trochu dále.

Netopte více, než je nutné

Rostlinám dále dopřejte vlhkost pohybující se okolo 60–80 %. Té můžete dosáhnout pomocí pravidelného rosení listů (během horka každý den), pořízení zvlhčovače vzduchu, umístění orchidejí vedle misky s vodou nebo blízko prádla vytaženého z pračky. V zimním období pak dejte pozor na nadměrné vytápění, které vzdušnou vlhkost rychle snižuje. Optimální teploty se pohybují okolo 22 °C přes den a 15 °C v noci.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nesmí vám ujet ruka

Co se týče zálivky, provádějte ji nejlépe jedou za 1–2 týdny (v zimě stačí jednou za měsíc). Myslete však na to, že orchideje nesnášejí přemokřený substrát. Ten má totiž za následek hniloby, plísně kořenů a žloutnutí listů. Při přílišném suchu se naopak kořenový systém i listoví pomalu zmenšuje a odumírá. Zalévat můžete buďto na substrát, nebo do podmisky.

Vyhněte se univerzálním zeminám

Rostliny každé 2 roky přesaďte do vhodného substrátu. Ten by měl být dostatečně propustný a vzdušný. Na trhu jsou k dostání speciální směsi pro orchideje. Pokud se vám nechce podnikat cestu do prodejny, můžete si ji sami namíchat. Jako hlavní složku použijte borovou kůru, kokosové chipsy, vlákna či rašelinu. Poté přidejte kořeny kapradin, mech, dřevěné uhlí a perlit. Květináč zvolte nejlépe průhledný, který propustí světlo ke vzdušných kořenům.

Při přesazování dbejte na pečlivost a opatrnost, ať nepoškodíte ani jediný kořínek

Jaké druhy orchidejí doma pěstujete?

Zdroj: Sunset
Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Eva Navrátilová

Zobrazit další články