Problém protékajícího záchoda lze vyřešit za 2 minuty. Snadné řešení, které bez pomoci zvládne i žena

Spravení neustále tekoucí toalety může být poměrně jednoduché. Začátečníci si ovšem většinou netroufnou ji celou rozebrat a pak složit zase dohromady.

i Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)
                   

Jakmile zaslechnete zvuk protékající vody, rozhodně na nic nečekejte. Už vůbec ne na to, že se situace časem „spraví sama“. I drobný průtok se snadno změní v noční můru, když vám vyjde vyúčtování za vodu. Zjistíte-li tento stav například těsně před odjezdem na dovolenou, uzavřete ventil. Oddalování řešení situace vás bude stát tisíce, jedná se přitom o poměrně jednoduchý zákrok. Tedy v případě, kdy víte, po čem pátrat a co spravit.

Jak vlastně záchod a voda fungují?

Před snahou o průzkum a řešení neuškodí vědět, jak vlastně toaleta funguje. Voda tu vstupuje do nádržky přívodním ventilem a zpátky neodchází díky záklopce. Jak se nádržka plní, stoupá plovák na hladině a v určitém momentu se přítok zastaví. Když stoupá dál, dostane se do odtoku, který chrání celou nádržku před přetečením. Tehdy se dá spláchnout. Stisknutí madla nebo zatažení uvolní záklopku a vodě v nádržce otevře plnou cestu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Voda se do mísy dostane pomocí několika přívodů jak vzadu, tak i po stranách. V cestě pokračuje, dokud není nádržka prázdná, nebo nepřestanete tisknout. Menší stisknutí totiž dovoluje i lehké upuštění, nádržku lze vypouštět jen částečně. Jakmile je nádržka prázdná nebo tlak pomine, záklopka se vrací na původní místo a opět brání vodě v odtoku.

Co stálý průtok vody způsobuje?

Tento problém se vyskytuje hlavně u starších toalet, které slouží už dlouhé roky. Jde o nedokonalé těsnění a buď o poškození přímo jeho, nebo znečištění příslušných součástek. Jednotlivé díly často chytají vodní kámen či silný povlak. Většinou tedy stačí jen jejich vyčištění. Vodní kámen způsobuje hlavně tvrdá voda, což bývá hlavně na chatách zásobovaných vlastní studnou.

Jak na opravu za pár minut?

Splachovacích systémů je více, ale následující seznam uvádí univerzální body. Připravte si proto šroubovák, saponáty, kbelík s hadrem, případně náhradní díly.

  • Vypněte přítok vody
  • Spláchněte, abyste vypustili nádržku
  • Rozeberte ji a zkontrolujte každý z dílů
  • Vyjměte plovák a důkladně ho omyjte
  • Zkontrolujte stav těsnění, případně ho rovnou vyměňte
  • To samé se týká ventilu, při poškození to chce nový
  • Odstraňte vodní kámen
  • Systém zkompletujte a zapněte přítok vody

Moderní kombi WC – spraveno během minut

Moderní splachovací systémy dovolují velmi snadný přístup k celému systému. Otočíte ventilem a jednoduše vyjmete celou schránku. Máte tak ihned přístup ke všemu najednou a stejně snadno plovák a další prvky zase vrátíte zpět.

iZdroj fotografie: Depositphotos

U starých toalet se to nemusí vyplatit

Staré systémy splachování byly mnohem složitější a všechno se dalo rozebrat jen po demontáži celé nádržky. Ta má vespod šrouby, které je třeba uvolnit, pak zvednout celou toaletu a uvolnit plastovou matici. Protože experti doporučují měnit ventil po 10–15 letech, mnohdy jsou takové případy důvodem k nákupu nového zařízení. Jestli budete měnit těsnění či ventil, vezměte si starý kousek s sebou, nespoléhejte na paměť nebo fotky.

Jste-li leniví, netroufáte si na celou operaci nebo spěcháte, neváhejte se obrátit na instalatéra. Pravděpodobně totiž bude mít vše vyřízeno za několik minut. A i tato placená služba vás asi vyjde levněji, než účty za vodu při dlouhodobém protékání celého systému.

Jaké technické závady jste již museli v životě řešit?

Zdroj: TheSpruce
Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Zobrazit další články