Alobal: Levný, ale geniální pomocník. Hravě si poradí při žehlení, vaření, čištění i s úsporou energií

Hliník ještě před dvěma sty lety byl dražší kov než zlato. Dnes už to naštěstí neplatí a my můžeme využívat jeho vlastností běžně v domácnosti. Víte, k čemu všemu se hodí?

Použití alobalu u rostlin i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Hliníková fólie neboli alobal je neodmyslitelnou součástí výbavy každé domácnosti. Obvykle jejích služeb využíváme při vaření, respektive pečení, popřípadě k balení svačiny do školy či do práce. Ve skutečnosti je to jen malý zlomek všech možných způsobů a možností využití, kterými alobal disponuje. Díky své tvárnosti a fyzikálním vlastnostem je to totiž až podivuhodně všestranný materiál.

1. Alobal pomůže při žehlení

Když podložíte hliníkovou fólií prádlo při žehlení, zahřívá se během tohoto procesu i hliník, který je jedním z nejlepších tepelných vodičů v přírodě. Díky tomu se prádlo žehlí i z druhé strany a pokud je ještě vlhké, snadno tak i vyschne. To ale není všechno. Pokud během žehlení na kovové ploše žehličky ulpí nějaké nečistoty, poté, co zchladne, ji snadno vyčistíte zmačkanou kouličkou alobalu. Anebo nečekejte a rozpálenou žehličkou několikrát přejeďte po kusu fólie.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Žehlení bude díky alobalu mnohem jednodušší a půjde rychleji od ruky

2. Vaření, pečení i grilování je s ním snazší

Právě kuchyně je územím tisíce a jednoho způsobu využití hliníkové fólie. Můžete do ní zabalit svačinu do školy. Zabalte do ní třeba rybu se zeleninou, než ji umístíte na gril nebo do trouby. Zakryjte jí pekáč, na který nemáte pokličku. Z několika vrstev složte buď provizorní pekáček nebo třeba vykrajovátko na cukroví. Můžete z ní také snadno vyrobit trychtýř pro přelévání tekutin do lahví.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Alobal zajistí rovnoměrné rozložení tepla, a navíc zabrání vzniku připálenin

Velmi neotřelý způsob je vyložit alobalem vnitřek pánvičky při přípravě třeba volských ok nebo jiných pokrmů. Díky tepelné vodivosti se jídlo perfektně připraví a pánvička přitom zůstane dokonale čistá!

3. Odráží teplo i rádiové signály

Věřte tomu nebo ne, takový kus alobalu vám může pomoci s distribucí tepla, nebo dokonce i bezdrátového internetu po bytě. Umístěte velký kus alobalu lesklou stranou ven za radiátor nebo za wifi router a vzápětí zjistíte, že jakmile bude teplo, i internetové pokrytí se v domácnosti mnohonásobně zlepší.

iZdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)
Díky hliníkové fólii umístěné za radiátorem znatelně snížíte náklady na vytápění vaší domácnosti

Dejte ale pozor, abyste fólii neumístili tak, že by průchodu signálu bránila. Vždy ji pokládejte za router tím způsobem, aby směřovala lesklou stranou do obytných prostor a za ní už se nenacházela místa, která byste potřebovali internetem pokrýt.

4. Očištění stříbra i jiných kovových povrchů v domácnosti

Vezměte misku nebo kastrůlek, vnitřek vyložte hliníkovou fólií a vložte na ni stříbrné předměty. Posypejte je lžičkou jedlé sody nebo nebělicího prostředku na praní a zalijte je vroucí vodou. Nechte stříbro v této směsi máčet asi jednu minutu a pak ho propláchněte studenou vodou.

iZdroj fotografie: Pexels

Potřebujete zbavit rzi chromované povrchy, vyčistit připečenou mřížku trouby nebo jakýkoliv jiný kus kovu? Prostě zmuchlejte alobal do kuličky, kterou můžete případně namočit do vody, a přejíždějte s ní povrch čištěného kovu. Za chvilku bude jako nový.

5. Alobal je užitečný při táboření

Pokud vyrážíte na vandr do přírody, nezapomeňte si s sebou přibalit jednu nebo dvě role hliníkové fólie. Zjistíte, že má celou škálu využití. Můžete jí třeba ochránit jídlo a pití před vosami. U pití je navíc ta výhoda, že díky alobalu můžete nerušeně pokračovat v konzumaci. Stačí vyrobit hliníková víčka, v nichž vytvoříte malý otvor. Jím můžete prostrčit brčko nebo skrze něj prostě a jednoduše upíjet.

iZdroj fotografie: Pixabay
Hliníková fólie je užitečný pomocník na vaření nejenom doma, ale také v přírodě

Z hliníkové fólie si můžete vyrobit i provizorní pánvičku. Stačí najít větev ve tvaru praku (nebo ypsilonu, chcete-li), poskládat na sebe několik vrstev fólie tak, aby unesla jídlo, a konce obtočit kolem ramen větve. A pánev je na světě.

Mimo to můžete s kusem alobalu zaplašit ptáky a jiná zvířata, která by vás při kempování obtěžovala. Stačí na šňůrku navléknout pár kousků alobalu a pověsit je kolem míst, která chcete ochránit. Odlesky zvířata spolehlivě zaplaší.

iZdroj fotografie: Pixabay
Nejenže prvky z alobalu vypadají v zahradě či přírodě dobře, ale pomohou vám i při zaplašení nechtěných škůdců

Pokud je navíc velká zima, vy spíte ve spacáku a třeba jste si zapomněli karimatku, poskládejte si lůžko z listí či chvojí, položte na ně alobal lesklou stranou vzhůru a na něj umístěte spacák. Teplo se bude odrážet od lesklé vrstvy zpátky k vám a bude vám tak krásné teplo.

Jakým způsobem využíváte hliníkovou fólii doma vy?

Na tomto videu najdete dalších 22 způsobů, jak využít hliníkovou fólii

Zdroj: Better Homes & Gardens

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Jitka Hemelíková

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jak na reflux žaludku: Důležité je vyhnout se pití kávy
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Josef Rychtář zavzpomínal na vztah s Ivetou Bartošovou: „Musel jsem jí dát alkohol“
Události247.cz
Události247.cz
Česká pošta ruší pobočky a propouští. Zároveň ale hledá nové zaměstnance
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Starověké stavby v arabské poušti odhalily pozůstatky dosud neznámých rituálů