Prodavačka odhalila nekalé techniky, kterými vás obchody každodenně okrádají. Dejte si pozor na 3 věci

Možná jste si někdy všimli nesrovnalosti mezi skutečnou váhou zakoupeného zboží a tou, kterou vám napočítal obchodník. Nejedná se o náhodu, ale o běžnou praxi.

i Zdroj fotografie: Pexels
i Zdroj fotografie: Pexels
i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Pxhere
i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Depositphotos
Další 3 fotografie
Další 3 fotografie
                   

Vzhledem k současné míře inflace, která v srpnu činila 4,1 %, vzrostla celá řada cen komodit i služeb. Základní potraviny a další zboží, které je k dispozici v supermarketech, nevyjímaje. Možná se proto přesouváte z nákupu baleného zboží k tomu rozvažovanému, které je běžně o nějakou tu korunu levnější. V takovém případě byste se měli mít na pozoru, a to zejména v menších prodejnách. Obchodníci totiž používají několik triků, které vás donutí zaplatit více, než je skutečná váha vámi zakoupeného zboží.  

Podvodné jednání obchodníků

Asi nejčastějším trikem, který používají především maloobchodníci, je špatně zkalibrovaná váha. Obchodník na ni jednoduše navolí v základu o několik desítek gramů více. Vy si poté budete chtít zakoupit například kilogram vepřové pleci, za který také zaplatíte, ale fakticky si domů odnesete pouze 900 gramů. Dalším způsobem, jak se snaží obchodníci za každou cenu vydělat na svých zákaznících je jakýsi odhad váhy zboží.

Prodejce vámi požadované zboží sice na váhu umístí, ale opět ho rychle odebere – tedy nenechá přístroj ukázat skutečnou váhu zboží. Tu jednoduše odhadne sám, a věřte, že si vždy přidá nějaký ten dekagram navíc. Pokud ho výslovně nepožádáte, aby zboží převážil, nebo počkal, až se ručička váhy ustálí, pravděpodobně se necháte pravidelně okrádat. Méně častým, ale rovněž zákeřným trikem je použití vlasce. Ten obchodník přiváže k váze a během samotného vážení ho nohou přišlápne.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Trik, který používají především hospodští či trhovci, je ruční sčítání čísel. Prodejci se často „přepíší“ či záměrně špatně sečtou několik hodnot a snaží se, abyste jim zaplatili více, než je vaše skutečná útrata. V případě, že máte podezření na takovéhoto nepoctivce, je nejlepším způsobem si celý součet ověřit vlastními silami ještě před zaplacením.

Někdy „pouze“ zlobí přístroje

Nicméně v celé řadě případů, kdy se setkáte s rozdílem mezi naúčtovanou a faktickou hmotností zboží, se vás obchodních nesnaží okrást. Nejčastěji je na vině porouchaná váha, která není schopná zobrazit přesnou hmotnost váženého zboží. (Je velmi pravděpodobné, že jste se s podobným problémem již někdy setkali u osobní či kuchyňské váhy u vás doma).

V situacích, kdy začne váha znenadání převažovat, jde zkrátka nejčastěji o technickou závadu, kterou nemohl obchodník předpokládat. Některé supermarkety se těmto problémům snaží vyhnout přímým vážením na pokladnách, které procházejí častější kontrolou. Váhy umístěné nejčastěji vedle ovoce a zeleniny se tak stávají pouze kontrolními.

Zjistili jste někdy, že jste v obchodě zaplatili vyšší cenu, než jste měli?

Zdroj: Se souhlasem čtenářky Jarmily

Galerie

Další 3 fotografie
Další 3 fotografie
Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Ladislav Podešva

Zobrazit další články