Podle čeho lze poznat, že radiátor potřebuje odvzdušnění a jak to zvládnout svépomocí bez nutnosti volání opraváře

Jednoduchý návod, jak si účinně poradit s nefunkčním radiátorem. Nejspíš stačí pouze odvzdušnit a máte po problému.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Radiátor patří mezi ty domácí přístroje, jehož závady se zjišťují těžce a oprava nebo výměna nemusí být vůbec snadná. Mnohdy, když se radiátor tváří jako rozbitý, ho stačí pouze odvzdušnit a pak zase šlape jako hodinky. Jak ale takový případ poznat a jak případně provést odvzdušnění? Není to nic těžkého a podle tohoto jednoduchého návodu to opravdu svede nejspíš každý.

Co znamená odvzdušnění radiátoru?

Odvzdušnění radiátoru znamená, že z něj bude potřeba vypustit přebytečný vzduch, který se zde zachytil a brání tak jeho plnohodnotnému výkonu. Zachycení vzduchu v radiátoru je však docela běžnou záležitostí a jeho odvzdušnění není žádná věda, takže to zvládne asi opravu každý. Stačí si přečíst tento lehký návod.

iZdroj fotografie: Unsplash

Jak poznat, že radiátor potřebuje odvzdušnění?

To, že radiátor potřebuje odvzdušnit, poznáte poměrně snadno. Když se v radiátoru zachytí vzduch, brání to v jeho plnohodnotnému ohřevu a většinou se tak v jeho vrchní části tvoří studená místa. Ta mohou být navíc doprovázena skřípavými nebo bublavými zvuky, které značí snahu o zahřívání. Než však radiátor dosáhne požadovanou teplotu, bude to trvat téměř „celou věčnost“.

Jak odvzdušnit radiátor?

Pokud se chystáte radiátor odvzdušnit, ujistěte se, že má opravdu problém se zavzdušněním, a ne někde jinde. Pokud jste si jisti, nejdříve radiátor vypněte. Nechte ho vychladnout a teprve poté postupujte k dalším krokům. Na další postup budete potřebovat klíč k radiátoru, kousek tkaniny a kbelík.

iZdroj fotografie: Unsplash

Na horním konci radiátoru by se měl nacházet ventil, který je potřeba uvolnit, aby vzduch mohl proudit ven. Kbelík umístěte na podlahu pod ventil a uchopte ventil hadříkem. Klíčem poté pomalu otáčejte, dokud se ventil neuvolní. Po jeho otevření se ozve syčivý zvuk, který značí uvolnění vzduchu. Pokud začne vytékat i kapalina, přisuňte kbelík, aby ji zachytil. Až syčivý zvuk ustane, můžete ventil opět uzavřít. Poté stačí zapnout topení a vše by mělo opět fungovat.

Zdroj: Expert Home Tips

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Zobrazit další články