Co zabírá na šatní moly? Soustřeďte se na larvy, motýli jsou neškodní

Vyletěl vám ze šatní skříně motýl? Asi vám to neudělalo radost. Co proti šatním molům můžeme dělat, jak se jich zbavit, aby z našeho oblíbeného oblečení nezůstaly jen zbytky?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Šatní moli nejsou oblíbeným hmyzem, hlavně když se usídlí přímo u nás doma. Tito drobní motýlci mohou nadělat mnoho škod na našich oblíbených oděvních kouscích. Přitom nažloutlí třepotající se motýlci, kteří občas vylétnou ze skříně, už oblečení nepoškodí. Problémem jsou pouze hladové larvy. A bojovat s nimi je opravdu obtížné. Co na ně platí nejlépe? Jak se jich zbavit a zachránit si šatník?

Šatní moli (Tineola bisselliella)

Molů existuje mnoho různých druhů, naštěstí pro nás se většina z nich drží v přírodě, v ptačích hnízdech a v doupatech savců. Jen na našem území bychom napočítali asi padesát různých druhů molů. Šatní moli si zvykli na lidské příbytky, kde se jim daří na tkaninách oblečení. Vyhledávají teplo, vlhko a tmu, takže skříň je pro ně ideálním úkrytem. Dospělci již nic nekonzumují, žijí pouze ze svých tělesných zásob.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pouze larvy jsou hladové a živí se látkami. Nejraději mají vlnu, vyhledávají také peří a srst – takže mohou zlikvidovat i vaše sbírky vycpaných zvířat. Nepohrdnou ale ani lnem a bavlnou. Zlataví motýlci jsou na pohled docela pěkní – i když si je asi málokdo rád prohlíží. Mají saténově lesklá křídla, která na koncích vypadají jako roztřepená a malinké tělíčko na tenkých nožkách. Na hlavě dlouhá jemná tykadla.

Larvy jsou ten problém

Larvy se při pokojové teplotě vylíhnou z vajíček již za týden, pokud je jim chladno, trvá to až tři týdny. Čerstvá larva je pouze milimetr dlouhá. Zakuklit se může už za pouhý měsíc, ale pokud trpí hladem, vyčkává, trvá jí to mnohem déle. Potřebuje totiž nabrat délku kolem jednoho centimetru. Larvy si ze svých hedvábných vláken budují ochranné chodbičky a úkryty. Ty vytvářejí onu charakteristickou strukturu, kterou pak najdeme na svém oblečení.

iZdroj fotografie: Pixaba

Co proti larvám šatních molů funguje

Za prvé můžete vyzkoušet chlad a mráz. Tak to dělaly naše babičky, odnesly napadené oblečení ven na mráz. Stádiu larev a kukel totiž teploty pod nulou vůbec nedělají dobře. Za druhé pokud jste našli pohromu teprve ve fázi nakladených vajíček, můžete je z látek prostě vyklepat. A do třetice použijte aromatické zbraně. Vůně levandule samičky odpuzuje a do takto vonících látek vajíčka klást nebudou. Vyzkoušet můžete i další molům neoblíbená aromata, jako jsou: pomerančová kůra, jehličí, cedrové dřevo, pelyněk, rozmarýna.

Zdroj: Clothing

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Zobrazit další články