Radiátor skoro nikdo neumí používat správně: Fatální chyby, které zvyšují účty za energie

Většina rodin má specifické rituály, které prostě bezděčně dělají všichni její členové. Je na čase to změnit a díky tomu ušetřit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V době raketového růstu cen energií hledají lidé řešení, jak ušetřit každou korunu. V období topné sezóny mohou náklady spojené s bydlením pořádně vyskočit a nabourat rodinný rozpočet. Kvůli obavám z vysokých účtů některé domácnosti radiátory dosud nezapnuly, ale až udeří třeskuté mrazy, bude to nezbytné. Pokud je využíváte správně, můžete výdaje držet na uzdě. Spousta lidí to však nedělá, takže domácnost má vyšší spotřebu. Vyhněte se těmto chybám a faktura za teplo vás nevyděsí.

1) Překáží nábytek

Radiátory by nemělo nic blokovat, aby mohl teplý vzduch dobře cirkulovat v místnosti. Jakmile před topení postavíte nábytek, část tepla pohltí a budete muset topit více a déle, což se nakonec projeví na vyúčtování. Většinou lidé mívají u radiátorů pohovky. Pokud vám záleží na úsporách, nechte prostor před nimi volný.

2) Topíte v každém pokoji

Když necháte v každé místnosti zapnuté radiátory, může to vyjít pořádně draho. Ušetříte, pokud budete topit jen v místnostech, ve kterých právě jste. Například v kuchyni, kde vzniká teplo od vaření a pečení, je zbytečné topení zapínat. Nemusíte to dělat ani v ložnici, protože je všeobecně známo, že v chladnějším vzduchu se lépe spí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

3) Oblečení na radiátoru

Pokud máte ve zvyku sušit věci na topení, zapomeňte na to. Nezáleží na tom, zda potřebujete, aby rychleji uschly větší kusy oblečení, malá utěrka či ponožky. Na radiátor zkrátka nic nedávejte, protože pak riskujete vyšší spotřebu i účet. Oděvy položené na radiátorech nebo zavěšené nad nimi zabraňují šíření tepla. Proto budete topit mnohem intenzivněji a déle, aby bylo v místnosti příjemně.

4) Musí správně fungovat

Zkontrolujte, zda radiátor správně funguje. Pokud ho zapnete a některé části zůstanou studené, pravděpodobně potřebuje odvzdušnit. Může to vypadat jako maličkost, ale i taková drobnost se projeví na vyšších nákladech. Jde o jednoduchou záležitost, takže můžete topení odvzdušnit sami. Když si na to netroufnete, zavolejte odborníka. Ušetříte, jestliže to nebudete ignorovat.

Jaké triky na úsporu tepla používáte v domácnosti?

Zdroj: TheSun
Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
4 jednoduché triky, díky kterým usnete jako miminko: Od vlnového cvičení až po osvědčenou jógovou pozici pro uvolnění těla
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Štěně v podvyživeném stavu se jen o vlásek podařilo zachránit díky stížnostem na sociálních sítích
Události247.cz
Události247.cz
Až stovky tisíc korun skončí v kapsách podvodníků: Falešných zpěváků, kapitánů a lékařů v Česku přibývá
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Používat protilodní střely Ch-22 na pozemní cíle je zrůdnost, osádka bombardéru nikdy neví, co vlastně může trefit