6 tipů na vyčištění těžko přístupných míst v domácnosti a domácí kanceláři

Dokonale čistá domácnost by měla být nejen v době koronaviru prioritou, ale i přes pravidelný úklid se najdou v bytě místa, která dokonale čistá nejsou. Jaká těžko přístupná místa trpí na špínu více než jiná? Jak zlikvidovat prach a nečistoty v těchto prostorách?

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Poradíme, jak vyčistit WC nádržku, troubu, žaluzie, ale také stěny od nežádoucích šmouh a obrázků, spáry mezi dlaždicemi, ale také klávesnici, která je nedílnou součástí počítače v domácí pracovně.

1.     WC nádržka

Nestačí vyčistit toaletní mísu, ale také nádržku, protože se v ní hromadí vlivem stojící vody množství mikroorganismů. Kromě toho se také z nádržky může linout koupelnou nesnesitelný zápach, obzvláště v případě tvrdé nebo více mineralizované vody. V případě samostatně stojících toalet proto otevřete víko nádržky, spláchněte a pomocí kartáče a jedlé sody důkladně očistěte dno a stěny zásobníku.

2.     Trouba

Také trouba trpí častou špínou, protože její mytí se často odkládá na příště. Jak zlikvidovat mastnotu na stěnách a roštech na pečení? Kromě drahých speciálních mycích prostředků postačí obyčejná jedlá soda a ocet. V misce smíchejte stejné množství jedlé sody, octa a běžného mycího prostředku, směs naneste na vnitřní stěny trouby a nechtě několik hodin působit. Nečistoty se rozpustí a stačí je pak odstranit pouze vlhkou houbou nebo hadříkem.

Jak vyčistit smaltovanou troubu? Nejjednodušší způsob je čištění pomocí páry. Do hrnce dejte vodu s mycím nebo pracím prostředkem a vložte do trouby, zahřejte na 180 °C a poté vypněte, nechtě působit páru alespoň hodinu, poté otřete houbou. Proti zápachu nakonec otřete stěny a dno pomocí octového roztoku smíchaného s jedlou sodou.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Zaměřte se i na těžko dostupná místa

3.     Spáry dlaždic

Jak na spáry dlaždic? Kartáčkem na zuby! Houbou totiž nelze spáry důkladně očistit, čištění je mnohem efektivnější pomocí starého zubního kartáčku, protože jeho štětiny snadno proniknou do spár mezi dlaždicemi a odstraní nečistotu, vodní usazeniny nebo plísně. Na dlaždice naneste běžný mycí prostředek spolu se sodou nebo octem, ponechte působit a následně vyčistěte. Otřete vlhkou houbou, a nakonec osušte hadříkem z mikrovlákna.

4.     Zase čisté stěny

Jak se zbavit šmouh, ale i obrázků od dětí na stěnách? Kreativita se sice musí podporovat, ale ne všechny čmáranice od fix nebo pastelek jsou na stěnách žádoucí. Ale jak je odstranit? Pomocí melaminové nano houbičky, kterou koupíte v hobby marketu nebo v domácích potřebách. Houbu namočte a postupně pomalými tahy odstraňte nečistoty ze zdi. Pro odolnější skvrny můžete použít směs zubní pasty a vody a krouživými pohyby je odstranit. Na závěr otřete vlhkým hadříkem.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Na rolety pomůže hadřík, ale i vysavač

5.     Rolety

Jak odstranit odolný prach z lišt žaluzií? Pomůže stará bavlněná ponožka namočená v octovém roztoku, kterou si snadno nasadíte na ruku a od shora dolů lišty očistíte. Po omytí je nechte oschnout a nepoužívejte na žaluzie papírové nebo látkové, které jsou citlivé na vlhkost. S těmi pomůže speciální štětec z mikrovlákna, díky kterému proniknete mezi jednotlivé listy žaluzií a pomoci si můžete také s vysavačem s nástavcem s úzkou tryskou.

6.     Klávesnice

Jak vyčistit klávesnici u domácího počítače rychle a efektivně? Opět pomůže starý zubní kartáček nebo vatová tyčinka. Nejprve otočte klávesnici a jemně z ní vyklepejte drobky a jiné nečistoty do koše. Namočte kartáček nebo vatovou tyčinku do alkoholu a otřete všechny mezery mezi klávesami. Nakonec osušte čistou bavlněnou utěrkou nebo hadříkem.

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Darina Smoláková

Zobrazit další články