Návod, jak postavit chatu. Je to jednodušší, než se zdá | adbz.cz

Postavit si vlastní chatu je jednodušší, než se zdá. Když se na to jde chytře, není potřeba ani stavební povolení

Chata je velmi oblíbenou budovou, která může stát na samostatném pozemku, nebo být součástí naší zahrady. Slouží hlavně k rekreaci.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jedná se o budovu, která má nejen praktické, ale i estetické využití. Často ji využíváme pro odpočinek nebo trávení společného času s rodinou či přáteli. A právě to z ní dělá jednu z nejčastějších staveb, kterou si buď zakoupíme, nebo (ještě lépe) vlastními silami postavíme. Nejedná se totiž o složitou stavbu, avšak i přesto má svá specifika. Nejdůležitější částí celé realizace je plán. 
Musíme vybrat vhodný pozemek, ale i stavební materiál 

Nejčastější volbou jsou chaty o malé velikosti, bohatě stačí prostor do 25 m². Výhodou je totiž to, že ve většině případů na takovou stavbu nepotřebujete stavební povolení. Prvním krokem, který musíme udělat, je projekt. Ten nám následně pomůže při realizaci stavby. Z tohoto důvodu je dobrým řešením nechat si projekt na celou stavbu vyhotovit od odborníka. 

Nespornou výhodou chaty je skutečnost, že se nemusí vždy jednat o stavbu se základy. Bohatě nám postačí předem připravená podkladová plocha. Ta zajistí budově nejen potřebnou stabilitu, ale také rovné stěny. Kromě toho ji chrání před navlhnutím. Podkladová plocha může být zhotovena ze štěrkového lůžka, betonové desky, patky, věnce nebo kostky. Její výhodou je také to, že ji můžeme vybudovat v různých tvarech. 


iZdroj fotografie: Pexels

Po podkladové ploše je na řadě stavba samotné chaty. Jednodušším řešením než stavba chaty svépomocí je volba chaty montované. Jedná se o takzvanou stavbu na klíč, jež je během jednoho dne hotová a připravená k obydlení. Pokud na stavbu chaty jakéhokoliv druhu použijeme dřevo, je zapotřebí je ošetřit proti poškození. I na to je dobré při realizaci myslet. Je také potřeba prostudovat stavební zákon, stavbu musíme úřadu ohlásit předtím, než s realizací začneme.

Malá chatka nepotřebuje stavební povolení, existují ale i výjimky

U stavby chaty není předem možné určit, na kolik nás finančně vyjde. Každá stavba je totiž jedinečná, a tak se i náklady na ni mohou velmi lišit. Ušetřit se dá hlavně v případě, že jsme manuálně zruční a vrhneme se do stavby svépomocí. V tomto případě si můžeme na námi zvoleném pozemku vybudovat chatu srubovou, zděnou, dřevěnou nebo z OSB desek. Srubové chaty mají svůj historický původ, jejich stavba i obývání nám připomene, jak žili lidé dříve.


iZdroj fotografie: Pexels

Hlavním stavebním materiálem je dřevo a i díky tomu nám finální stavba poskytuje lepší propojení s přírodou. Pro zděnou chatu budeme potřebovat vybudovat základy a hlavně si opatřit zmíněné stavební povolení – ovšem pozor, že se bez něj obejdete pouze v případě, kdy je chatka umístěna na pozemku rodinného domu, a nelze ji tak vybudovat kdekoliv. Tuto realizaci tedy doprovází mnoho komplikací. Nejčastější volbou je chata dřevěná, je totiž méně finančně i časově náročná. 


iZdroj fotografie: Pexels

Při volbě dřevěné stavby je zapotřebí věnovat velkou pozornost výběru kvalitního materiálu. Jedině tak bude naše stavba chráněna před vnějšími vlivy, a zajistíme tak její delší životnost. Počáteční investice se nám může zdát vysoká, postupem let se ale prokáže, že bylo dobré do kvality peníze investovat. OSB desky jsou jednoduchým a rychlým řešením, jak si se stavbou poradit. Je ale potřeba vybrat správný typ. 

Zdroj: Cottage Life

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 2594 hlasů
Nahlásit chybu
JakZdravě.cz
Léčba bolestivého sedacího nervu za pouhých 10 minut. Bez nutnosti léků a lékařské návštěvy
DámskýDeník.cz
Zdánlivě nevinné vyvolávání duchů stálo jednu z dívek život. Na něco důležitého totiž zapomněly
Události247.cz
Zdražování nabralo na síle. Ministryně financí Schillerová odmítá svůj podíl viny a dále rozdává úsměvy
VědaŽivě.cz
Zabití Josefa Odložila má dvě verze. Proč došlo k omilostnění syna zabijáka? Věra Čáslavská důvod neunesla