Dům inspirovaný slunečnicí se bude natáčet směrem ke slunci, aby dosáhl vyšší energetické účinnosti

Budoucnost ve stavebnictví nezná své meze. Tento dům je navržený tak, aby se sám otáčel směrem ke slunci a čerpal z něj energii.

i Zdroj fotografie: S vědomím Koichi Takada Architects
                   

Hledání vyšší energetické účinnosti se stalo primárním cílem v oblasti architektury a stavebnictví. Nejde jen o optimalizaci ekonomických zdrojů, ale také o udržitelnost a péči o životní prostředí. To je myšlenka japonského architekta Esou Koichi Takady, který vymyslel tento projekt a chystá se ho rozšířit po dané oblasti.

Funkčnost slunečnicového domu

Celý projekt, jehož autorem je japonský architekt, byl původně zadán Bloomberg Green, což je společnost hájící zájmy životního prostředí a udržitelné zdroje. Pověřili právě Takadu, aby navrhl dům v regionu Le Marche v Itálii, který by měl představovat zelenější budoucnost Evropy. Přišel tak s nápadem Sunflower House (v překladu Slunečnicový dům), jenž je opravdu inspirován slunečnicí, a maximálně tak využívá sluneční záření.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Koichi Takada (@koichitakada_official)

Střecha domu je kruhová a otočná a pokrývá ji několik solárních panelů, které představují tvar okvětních lístků, podobně jako u slunečnice. Tímto způsobem integrované světelné senzory umožní konstrukci se autonomně pohybovat při hledání největší sluneční expozice. Odhaduje se, že prostřednictvím tohoto systému dům vyrobí o 40 % více elektrické energie v porovnání s běžnými pevnými solárními panely. Přebytečná energie je ukládaná do baterií, nebo odvedena do sítě.

Konstrukce

Princip slunečnice (jakožto rostliny) byl zohledněn i při samotné konstrukci. Architekt poukazuje na to, že umělé stavby obvykle vyžadují velmi široké základy – to ale neplatí u Sunflower House. Rostliny využívají dlouhý stonek na podporu květu – a konstrukce tohoto domu je situována stejně. Jde o vnitřní, kruhový, betonový základ, na nějž jsou postupně přidávána dvě nebo tři podlaží.

Další vychytávky domu

I když je hlavní myšlenkou domu využití maximálního slunečního svitu, nezůstaly v pozadí ani ostatní moderní vymoženosti. Kruhová střecha je zkonstruovaná tak, aby sbírala dešťovou vodu. Systém potrubí ji pak shromažďuje a posílá ji do čističky, jež se nachází v základně budovy. Další funkcí udržitelnosti je např. přirozené větrání.

iZdroj fotografie: S vědomím Koichi Takada Architects

Myšlenka tohoto slunečnicového domu je velmi zajímavá a dává smysl. Evropská unie momentálně provádí aktivní kroky ke zlepšení životního prostředí a hledání cest k udržitelným zdrojům, a to v rámci dohody „Green Deal“. Mluví se o nové zásadě bydlení tzv. „Bauhaus“, což znamená „forma následuje funkci“. Moderní Bauhaus spočívá v moderním životě v souladu s přírodou. Architekt domů navrhuje vizi „forma následuje přírodu“. Uvidíme tedy, čeho se v budoucnu ještě dočkáme.

Jaké bydlení je dle vás budoucností lidstva?

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Michal Lanc

Zobrazit další články