Soběstačný dům postavíte svépomocí za pouhých 6 týdnů. Je ideální pro každého bez ohledu na věk

Zvládnout postavit dům za měsíc a půl se zdá být nemyslitelné, ale není. Inspirujete se jednoduchou stavbou například pro babičku či mladý pár chystající se osamostatnit.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Baluchon
                   

Levně, bez firmy, bez pozemku, rychle bydlet a být spokojený. Možná si také často kladete tyto odpovědi. Myslíme si, že nejen mladí lidé, ale i ti starší si přejí bydlet ve svém, za málo peněz a rychle. Pokud jste se rozhodli, že se do něčeho takového pustíte, máme pro vás menší inspiraci. Ze všeho nejdříve začněte 3D modelem, které jsou dostupné online. Váš navržený domek můžete realizovat. Jako možná inspirace vám může posloužit tato skládaná stavba.

Ze všeho nejdříve pořádný základ

Samozřejmě by to bez pořádného základu jednoznačně nešlo. Takzvanému Tiny domu bude stačit pořádně izolovaný podvozek. I zde je ale potřeba mít na paměti, zda domek zůstane pevný, nebo mobilní. Podvozek je nutno vybrat alespoň se šíří dva a půl metrů a dlouhý alespoň šest metrů, abyste do domku mohli umístit vše, co k běžnému životu potřebujete.  

iZdroj fotografie: Se souhlasem Baluchon

Podvozek si samozřejmě budete muset vylepšit a zateplit, jinak vám bude pořádná zima od nohou a domek by se po čase zničil. Neměli byste zapomenout ani na úchyty na podvozku, které váš dům udrží. Obvodová konstrukce se v tomto případě nestaví z betonových tvárnic, ale ze dřeva. Vybírejte odolné, například borovicové, ale klidně i ošetřené smrkové, které je oproti borovicovému mnohem lehčí.

Podlahy a obvodové zdi

Jak na podlahu, tak i na zdi je vhodné použít OSB desky. Nejsou drahé, jsou kvalitní, pevné a dokonale se s nimi pracuje. Podlahu dobře zateplete například minerální vatou, jutou nebo něčím, co je pro vás přijatelné a vhodné. Poté desky položte na zateplení tak, aby nevylézalo a desky seděly rovně na podvozku. Po pokládce střechy nezapomínejte ani na izolaci, kterou pokryjete celý dům. Desky nařežte na požadovanou délku a vytvořte konstrukci domu. Samozřejmostí jsou i výřezy pro okna a dveře. 

iZdroj fotografie: Se souhlasem Baluchon

Stěny máte hotové, můžete je tedy připevnit k podvozku a zafixovat. Mezi obvodovými zdmi položte konstrukci a opět vyplňte deskami pro druhé patro. Nyní začněte konstrukci pro střechu – hřeben a jednotlivé krokve. Konstrukci vyplňte OSB deskami. Také stále mějte na paměti, že byste dům měli zakrýt parotěsnou fólií proti vlhkosti. Je rovněž vhodné myslet na okenní tabule ještě před úplnou stavbou, protože s největší pravděpodobností budou okna na míru, takže dodací doba bude delší.

A za malou chvíli budete v interiéru

Snažte se i vnitřní část domku situovat do dřeva. Podlahy tak volte například z borovicových palubek. Oddělte místnosti v domku. A to především koupelnu, vše si naměřte. Připravte vaničku sprchového koutu na usazení. Natáhněte vodu a vybudujte odtok. Sprchový kout bude také z OSB desek. Ty rovněž vsadíte do dřevěného rámu. Toaletu buď vyřešíte chemickým splachovacím záchodem, nebo suchým záchodem v konstrukci s nádobou. 

iZdroj fotografie: Se souhlasem Baluchon

Nyní je čas natáhnout elektrické kabely. Rozmyslete si, kde budete mít zásuvky – u kuchyňské linky, u sedačky, u postele. Pokud nemáte zkušenosti s elektrikou, požádejte odborníka. Nebo je možné je také připravit pouze pro 12V a umístit na střechu solární panely. Je však stále potřeba nainstalovat rozvaděče a jiné. Pokud se na to necítíte, požádejte toho, kdo tomu rozumí.    

Rozvody vody jsou dalším složitějším postupem

Nemusí to být těžké, ale je potřeba vše udělat poctivě. Především dvě místa budou hrát hlavní roli. A to je dřez a koupelna. Ideální tedy bude, jelikož je domek malý, abyste úzkými trubkami vše spojili v jedno a z obou místností vše odtékalo do jednoho. Nezapomínejte instalovat i ohřívač vody, pokud nebudete chtít vodu před koupelí ohřívat na sporáku. Nezapomeňte na odvětrávací otvory pro ohřívač. Začněte také s instalací obložení. Záleží jen na vás, jaké zvolíte, stále byste se ale měli držet přírodního materiálu.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Baluchon

Také je potřeba myslet na váhu obložení. Nejlepší tedy opět bude smrkové. Nezapomeňte si načrtnout zásuvky. Jakmile je budete mít připravené, propojte je s kabely. Následují světla, lustry a tak dále. V kuchyni doporučujeme si namísto těžkého sporáku pořídit elektrický vařič, který může být moderní a designový. Jaký zvolíte nábytek, již záleží pouze na vás. Nejlépe uděláte, pokud všechen vyrobíte nebo necháte vyrobit. Dále obložte střechu, doporučujeme využít co nejlehčí krytinu.   

Zdroj: Tiny House

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Zobrazit další články