Neuvěřitelná architektura včel jako inspirace pro lidstvo

Když se řekne architektura, vybaví si většina z nás nejrůznější budovy a stavby. Napadlo vás ale, že na architekturu se dá dívat také z jiného úhlu pohledu? Tímto pohledem jsou včely. Včely odjakživa patří k tvorům, které lidstvo přitahovaly a budily jeho zájem.
i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

S výjimkou Antarktidy se vyskytují na všech kontinentech a doklady o tom, že lidé využívali jejich med, pochází již z doby před více než patnácti tisíci lety. Zbytky medu byly také nalezeny v mnohých hrobkách egyptských faraonů. Z hlediska architektury ale není ani tak důležitý med, jako místo, kde ho najdeme, tedy úl. 
iZdroj obrázku: Pixabay.com

Včely jsou unikátní tvorové

Úl jako město

Úly totiž z hlediska své organizace představují něco jako hustě osídlené město, a mohou tak být svou organizací inspirací pro naše lidské městské urbanizace. Podobně jako je hierarchizovaná a strukturovaná včelí společnost, je strukturovaný i úl. Z hlediska podob existuje mnoho konstrukčních typů úlů, od klasických šestihranných pláství až po hnízdící mrakodrapy. Velmi zajímavé jsou také obranné mechanismy úlů, kdy architektura uvnitř je postavena tak, že brouci a další invazivní hmyz, který se snaží proniknout dovnitř, často skončí ztracením se v bludišti a následnou smrtí pokrytím směsí vosku a rostlinné pryskyřice.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Mohou být zajímavou inspirací

Spirálové struktury

Velmi inspirativní je pro lidstvo například australský druh včely Tetragonula carbonarie, která staví terčovité a spirálovité struktury úlů o více než dvaceti patrech. Architekty tak zajímá například to, jak tyto včely vědí, kde začít stavět další buňku a jaké přesné rozměry je třeba dodržet. Každá malá kruhová buňka je vaječná komora, postavená včelou dělnicí, která tam vylučuje vosk, aby vytvořila strukturu. V těchto buňkách následně dorostou včely z vajíčka do dospělosti asi za padesát dní. Když je stavba patra dokončena, pracovníci přecházejí k dalšímu patru směrem nahoru ve spirálovém tvaru. To znamená, že čím vyšší úroveň, tím menší je poloměr.

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (82%) 250 hlasů
Nahlásit chybu
JakZdravě.cz
Kdy je vhodné využít k ošetření peroxid vodíku? U velkých a čerstvých zranění je lepší se mu obloukem vyhnout
DámskýDeník.cz
Tři nečekaná znamení zvěrokruhu, která jsou největšími lháři. Je třeba si na ně dát pozor, a vyhnout se velkému zklamání
Události247.cz
Návrat z dovolené bude jednodušší! Soud zrušil opatření, které nařizuje test na covid před cestou. Má to však výjimku
VědaŽivě.cz
Nedávné masivní výbuchy Etny byly vidět i ve vesmíru. Rozmary sicilské sopky zachytily vesmírné družice