Muž strávil 25 let v jeskyni sám se svým psem. Chtěl pryč od lidí, do stěn zatím vyřezával unikátní ornamenty

Tento muž strávil 25 let v naprosté izolaci od celého světa. Po celou dobu však pracoval od rána do večera na interiéru jeskyně, který vyrazil všem dech.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Americký umělec jménem Ra Paulette strávil posledních 25 let v poušti v Novém Mexiku, kde se izoloval od celého světa uvnitř pískovcové jeskyně. V té však po celou dobu pracoval na svém celoživotním snu – celé chtěl přetvořit na nádherný podzemní prostor plný světla a svých vlastních dekorací, což se mu povedlo na výbornou. Šikovný muž navíc přebýval v jeskyni po celou dobu sám se svým psem, který mu dělal úžasnou společnost. 

Sám se svým psem

Americký umělec Ra Paulette snil již od svého mládí o tom, že si postaví nádherný prostor uvnitř pískovcové jeskyně. Po nějakém čase, co se věnoval své profesi a získával potřebné zkušenosti, se proto rozhodl zakoupit jedno takové místo a na nějakou dobu se v něm kompletně izolovat od společnosti. Dovnitř si vzal pouze svého psa – nikoho jiného nechtěl, neboť se potřeboval soustředit na své dílo. Ve výsledku pak vytvořil naprosto krásné prostředí plné svých vlastních dekorací, které mu pomáhá s duchovní obnovou a osobní pohodou.

Celý interiér se mu navíc podařilo přestavět tak, aby bylo uvnitř dostatek světla. Pro každou místnost pak vytvořil jedinečný design a styl, přičemž každé z nich dodal velmi specifické vlastnosti a textury – podle mnohých lidí se dokonce jedná o nejkrásnější díla, která kdy v životě viděli. Uvnitř prostor navíc najdete všechny potřebné místnosti pro každodenní život – funkční kuchyni, ložnici, koupelnu s tekoucí vodou a nechybí ani wifi a podzemní topení.

Velmi náročný proces 

V severních pouštích Nového Mexika se nachází jedny z nejsložitějších jeskynních rytin na světě. Ra proto musel trávit každý den nespočet hodin vyřezáváním a tvarováním pískovcového kamene do vzorovaného umění. Sám ovšem během rozhovoru s médii řekl: „Pokud děláte něco, co máte rádi, a neustále vás to přitahuje, chcete to prostě dělat pořád.“ Stavba celého díla zabrala umělci neuvěřitelných 25 let. Poté, co jej ukázal veřejnosti, všichni byli naprosto nadšení.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ra využívá jako inspiraci pro svá díla přirozené světlo, které se rozlévá po celém interiéru jeskyně – dokonce vytvořil svůj vlastní umělecký styl, který nazývá „tanec kopání“. Když hovořil o tom, v co doufá, že si lidé z jeho děl odnesou, řekl jediné: „Alespoň okamžik nebo určitou dobu, kdy měli hlubší pocit a pochopení sebe samotných a života.“ Umění tohoto muže se velmi liší od všech ostatních, neboť směřuje spíše k duchovnímu pochopení a zajímavým filozofickým myšlenkám. 

Inspirace pro ostatní umělce 

Ra však není jediným umělcem, který strávil nějaký čas ve skalním příbytku. Jeho kolega Angelo Mastropietro utratil 160 000 liber (zhruba 4 370 000,- Kč) za přeměnu 250 milionů let staré jeskyně na svůj vysněný dům. Ten zvenku vypadá jako srázná skalní stěna, ale uvnitř najdete veškeré vybavení běžného domu. Osmatřicetiletý muž sdělil, že strávil přeměnou tohoto historického místa v hrabství Worcestershire zhruba 1 000 úmorných hodin. Jeho dílo však také sklidilo velký úspěch a nyní je skvělým zázemím pro život. 

Jak dlouho byste vydrželi bydlet v jeskyni vy?

Zdroj: BoredPanda
Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Srovnání menstruačních pomůcek – co říkají gynekologové?
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Za staré telefony jsou sběratelé ochotni zaplatit majlant. Motorola má cenu i 100 tisíc Kč
Události247.cz
Události247.cz
Někteří lidé od státu nedostanou finanční podporu v nezaměstnanosti. Jedná se například o ty, kteří dostali výpověď
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejtěžší optická iluze na světě poprvé na českém internetu: Najděte skrytého motýla do 13 sekund