Dům s neotřelým designem se dokáže sám zásobit energií. Za svou promyšlenost na sebe strhává pozornost milionů lidí
Manželé si zakoupili energeticky soběstačný dům, který sestavili studenti pro účely prestižní soutěže. Kromě promyšleného designu se pyšní i účelně poskládaným interiérem.
V architektuře se již nějakou dobu můžete setkat s novým pojetím soběstačnosti a spotřeby energií. Zatímco ještě před 15 lety bylo nízkoenergetických a pasivních domů poskrovnu, v současnosti jsou široce přijímanou normou. Obdobný vývoj prodělaly nemovitosti i v pohledu na energetickou soběstačnost, kdy se akcentují domácí fotovoltaické elektrárny. Není se proto čemu divit, že soutěže, jako je Solar Decathlon, získávají čím dál větší pozornost. Dům, který pro druhý ročník soutěže sestrojili studenti z Michiganské univerzity, tak získal své majitele.
Energeticky soběstačný dům
Dům, který nese název MiSo (Modular Solar; modulární solární systém) postavil tým studentů Michiganské univerzity v roce 2005 pro druhý ročník soutěže Solar Decathlon. Jejich cílem bylo navržení domu, který bude energeticky soběstačný, uživatelsky atraktivní a zároveň při jeho stavbě vznikne minimum odpadu. V rámci soutěže se hodnotí energetická výkonnost nemovitosti, její finanční proveditelnost, cenová dostupnost a provoz, technické zpracování, odolnost konstrukce, tržní potenciál, uživatelský komfort, inovativnost, architektura a prezentace.
I přesto, že MiSo v soutěži nezvítězil, snaha studentů nezůstala bez odezvy. Vedení univerzity nemovitost umístilo v místní botanické zahradě, kde byla 10 let otevřená návštěvníkům. V roce 2015 si dům zakoupili manželé Lisa a Matt Gunnesonovi, kteří jej po částech přestěhovali na svůj pozemek v severním Michiganu (Spojené státy americké). Zaoblená samonosná konstrukce budovy je inspirována konstrukcemi letadel a automobilů a je vyrobena z hliníku. Ačkoliv se nejedná o energeticky úsporný materiál, je nicméně trvanlivý a recyklovatelný bez ztráty kvality.
Další materiály použité na stavbu nemovitosti již studenti zvolili z udržitelných zdrojů. Kupříkladu část interiéru je vyrobena ze slunečnicových desek, což snižuje celkovou ekologickou stopu nemovitosti. Objekt je rovněž kompletně poháněn solární energií, kterou přijímá mj. instalovanými solárními panely a která bez obtíží pokryje 100 % jeho spotřeby (osvětlení, vytápění i provoz spotřebičů). Kromě střešních solárních panelů je nemovitost vybavena množstvím oken, rekuperační jednotkou, solárními termickými panely a solárním komínem.
Členění interiéru je intuitivní
Jelikož studenti vytvářeli koncept nemovitosti, který přetrvá desetiletí, snažili se navrhnout také uživatelsky přívětivý interiér. Jednotlivé místnosti propojili tak, jak podle nich lidé s prostorem běžně komunikují. Na zádveří proto na levé straně navazuje kuchyň s částí věnovanou jídelně a na pravé straně je situována obývací část domu. Hlouběji v budově je umístěná koupelna s toaletou a na jejím samém konci se nachází ložnice. Prostor pro odpočinek je tak od aktivní zóny domu šikovně oddělen.
Jaký máte názor na soutěže, jako je Solar Decathlon?