Jedna kalifornská společnost tiskne objekty určené i k bydlení už od rozlohy 32,5 m2

O existenci 3D tiskáren se už obecně nějakou dobu ví, ale většina lidí je má spojené spíše s menšími předměty. Jedná se však jistě o technologii, která v budoucnu najde širší uplatnění i u mnohem větších projektů, jakými jsou například stavba lodí nebo obytných objektů.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Pro tyto domy se však samozřejmě nevyužívá plast, ale speciální materiál připomínající beton.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Dům se dá jednoduše vytisknout

Americká cesta

V Kalifornii, ve Spojených státech amerických, sídlí společnost, která se zabývá navrhováním a konstrukcí těchto velkých projektů. Nejmenší má rozlohu 35 m2 a využívá se zejména jako

  • soukromá kancelář
  • malý penzion, a případně také i
  • k vlastnímu bydlení.

Lidé, kteří touží po takto zhotoveném vlastním bydlení, obvykle objednávají větší domy, maximální rozloha, kterou je tiskárna schopna vytvořit, je 134 m2.

Specifika vytisknutých objektů

Výhodou těchto objektů je jejich ekologická šetrnost, což znamená, že je lze vhodně umístit i do přírodních oblastí. Další nespornou výhodou je samozřejmě rychlost výstavby a úspora jak materiálu, tak také potřebné pracovní síly.

Předností produktů této americké společnosti je, že se na tiskárně netisknou pouze obvodové a vnitřní zdi, jak by si někdo mohl myslet, ale také kompletní vnitřní struktura. Fyzicky se poté pouze zapojí sítě, zasadí dveře a okna a objekt je připraven k předání zákazníkovi.

Pokud se jedná o materiál, v úvodu bylo uvedeno, že připomíná beton. Má zkratku LSM a jedná se o termoaktivní kompozit, který je naprosto netoxický a když je vystaven ultrafialovému záření, získá vysokou tvrdost a odolnost. Pro tyto své vlastnosti je ideální právě pro stavební účely.  Nejen LSM, ale i další materiály, které společnost používá, mají všechny potřebné mezinárodní certifikace kvality a bezpečnosti pro oblast stavebnictví. Konstrukce z těchto materiálů je tak odolná, že se hodí i pro oblasti, kde dochází k živelním pohromám.

Stavba probíhá tak, že v dílnách patřících společnosti se vyrobí monolitický modul, který je poté přepraven na místo pomocí speciálních nákladních vozidel. Modulů může být samozřejmě i více, vše záleží na objednávce zákazníka. Poté se modul (nebo moduly) pomocí jeřábu ustaví na připravenou betonovou plochu.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Víte, že lze bydlet v domě z tiskárny?

Podle potřeb zákazníka společnost zajišťuje také interiérové řešení, včetně skříněk, klimatizace, spotřebičů, a podobně. Samozřejmostí jsou solární panely, které eko domu zajistí dostatek energie pro fungování veškerého zařízení. Pokud jde o cenu, u nejmenších objektů začíná na 100 tis. USD. Cena největšího domu o rozloze 134 m2 se pak vyšplhá přibližně na 285 tis. USD.

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Ladislav Podešva

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Čas natrhat kopřivy: Domácí kopřivový olej pomůže na bolest kloubů a zmírní zánět
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Ve 24 letech se provdala za muže, který je o 13 let starší než její dědeček. Jsou šťastní a připravení založit rodinu
Události247.cz
Události247.cz
Naftová a benzínová auta budou nadále jezdit, a to i přes zákaz EU. Podmínka pro jejich používání ale bude likvidační
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Pod zákopy 1. sv. války probíhaly kruté bitvy v podzemí. Většinou bývalí horníci se snažili nepřítele podkopat