Je čas na postavení Památníku Covid-19?

Nejrůznější památníky po celém světě vždy sloužily a slouží jako připomínka na nelehké doby a oběti, se kterými byly tyto události spojeny. I to je jedním z důvodů, proč se dnes začíná uvažovat o zřízení památníku, který by byl připomínkou pandemie koronaviru a všech obětí, které této nemoci podlehly.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Architekti o podobě památníku Covid-19 vášnivě diskutují již dnes, neboť se domnívají, že památník by měl být postaven co nejdříve, tedy ještě v době, kdy je koronavirus každodenní součástí našich životů a intenzivně ho vnímáme, nikoli například až za několik let, když už koronavirus díky vakcíně bude minulostí.

iZdroj obrázku: Pixabay
Koronavirus ochromil celý svět

Nejvhodnější místo pro památník

Jako jedno z míst, kde by mohl památník stát, se uvádí Washingtonu, konkrétně 1100 Pennsylvania Avenue, pět bloků od Bílého domu. Na tomto místě stojí honosná budova s hodinovou věží, tak zvaná budova staré pošty, která tu byla postavena roku 1899. Od té doby prošla budova uvnitř mnoha změnami a plnila nejrůznější funkce, od přeměny na kancelářskou budovu, přes přidání do Národního registru historických míst, přeměnu na víceúčelovou budovu, až po hotel Trump International v roce 2016. Právě to, že budova již řadu let neslouží původnímu účelu, ji podle mnohých architektů činí skvělým místem pro zbudování památníku.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Nad nemocí stále není vyhráno

Možné financování a podoba památníku

Architekti se domnívají, že by nezisková nadace COVID-19 Memorial Foundation měla budovu pronajmout a přeměnit její interiér na úctyhodnou poctu nejen všem lékařům, zdravotním sestrám a dalším zdravotnickým pracovníkům, ale také poštovním pracovníkům a dalším poskytovatelům důležitých služeb, kteří riskovali, nebo dokonce  přišli o život v boji proti nemoci způsobené koronavirem. To vše by mělo být financováno společnostmi, které na pandemii koronaviru nejvíce vydělaly, například Amazon, Google, Facebook, Zoom či UPS. Památník COVID-19 by tak nejen turistům ale i obyčejným obyvatelům poskytl místo k zamyšlení se a ke vzpomínkám. Pokud jde o design interiérů, jako nejlepší řešení by se jevilo vypsání mezinárodní soutěže, která by zároveň mohla sloužit jako jakýsi odrazový můstek pro mladé talenty, podobně jako tomu bylo v případě Památníku veteránů ve Vietnamu, postaveném ve Washingtonu v roce 1982. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Ladislav Podešva

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jak na reflux žaludku: Důležité je vyhnout se pití kávy
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Josef Rychtář zavzpomínal na vztah s Ivetou Bartošovou: „Musel jsem jí dát alkohol“
Události247.cz
Události247.cz
Česká pošta ruší pobočky a propouští. Zároveň ale hledá nové zaměstnance
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Starověké stavby v arabské poušti odhalily pozůstatky dosud neznámých rituálů