Dům zapuštěný do skály uchvátí oko každého. V souladu s kopcovitým terénem vytváří unikátní zážitek

Pojďme nahlédnout do švýcarského architektonického skvostu. Zdejší architekti představili rekreační dům ukotvený na svahu před skalní stěnou.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem alp Architektur Lischer Partner
i Zdroj fotografie: Se souhlasem alp Architektur Lischer Partner
i Zdroj fotografie: Se souhlasem alp Architektur Lischer Partner
i Zdroj fotografie: Se souhlasem alp Architektur Lischer Partner
i Zdroj fotografie: Se souhlasem alp Architektur Lischer Partner
Další 1 fotografie
Další 1 fotografie
                   

Kdo by odmítl mít své místečko pouze na odpočinek. A ne jen tak ledajaké místo, ale doslova prázdninový dům. Jen si představte opustit město či pracovní prostředí a přemístit sebe a své myšlenky doprostřed kouzelné přírody. Ostatně se tento trend rozmáhá také v České republice. Vznikají stále nová menší ubytování uprostřed přírody, která mají svým nájemníkům poskytnout relax a odreagování se. Představíme vám jeden unikátní exemplář, jenž se nachází ve Švýcarsku v obci Vitznau.

Přání versus geologie

Architekti z webu Architektur Lischer Partner popsali nejdůležitější a nejzajímavější znaky nového obydlí. Původním přáním klienta bylo bydlet v dřevostavbě, což není lehký úkol už z hlediska materiálu. Dům má však velmi neobvyklou polohu, stojí totiž ve svahu. Z toho důvodu zvolili konstruktéři pevnou zevní konstrukci z tvrdého betonového pláště. Ten obaluje měkké dřevěné jádro domu. Kromě toho mu poskytuje také určitou ochranu. Stěny domu se tedy skládají ze dvou vrstev.

Jádro tvoří utěsněné dřevěné kazety a navenek vzhlíží jednoplášťový beton. Prakticky jde o dům v domě. Díky této dvojí vrstvě bylo možné optimalizovat nosné rozměry budovy. Kubatura neboli krychlový obsah ukotvit dům ke svahu. K domečku se jeho majitelé dostanou přes most, který vede na otevřené nádvoří s garáží a vstupem do domu. Budova má tři patra. V prvních dvou se nacházejí ložnice, do kterých vedou dvě protilehlá schodiště. Tento prvek vytváří chodbu procházející celou stavbou.

Betonový a dřevěný plášť

V posledním horním patře jsou umístěny rodinné místnosti. Mezi ně patří například jídelna a obývací pokoj. Jednotlivé místnosti se liší orientací a různými výhledy. Vzduchotěsná betonová fasáda byla vyrobena z wesenského štěrku. Tento druh kamení přejímá načervenalou barvu a zrnitost výrazné skalní stěny za domem. Celý dřevěný plášť, do kterého patří podlahy, stěny i strop, je vytvořen z desek z modřínových tvárnic. Nezaměnitelný dřevěný interiér můžeme zahlédnout i zvenčí skrze otvory a výklenky.

Pevné zasklení největšího okna v domě orámované modřínem zdůrazňuje působivé výhledy do oblasti Lucernského jezera. K oddělení hlavních místností byly použity dělicí prvky a ostrůvky taktéž z modřínu. V obývacím pokoji je umístěn krb a skříňka pro média. Konstrukce se šatnou rozděluje kuchyni od prostoru přiléhajícímu ke vstupu. Každá ložnice obsahuje vestavěnou skříň na oblečení. Dům celkově přebírá typologii hotelového pokoje, budí dojem soukromého prázdninového hotelu.

Jaký máte názor na trend těchto rekreačních domků?

Zdroj: Archdaily

Galerie

Další 1 fotografie
Další 1 fotografie
Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Klára Stružová

Zobrazit další články