3členná rodina žije v domě o rozloze jen 16 m². Nikdo z nich nestrádá, a přitom ušetřili hromadu peněz

Mnoho lidí je přesvědčeno, že k pohodlnému bydlení je potřeba obrovský dům. Tato rodina zvolila zcela opačný přístup – k životu jim stačí 16 metrů čtverečních.

i Zdroj fotografie: S vědomím Victor Oskirko
i Zdroj fotografie: S vědomím Victor Oskirko
i Zdroj fotografie: S vědomím Victor Oskirko
i Zdroj fotografie: S vědomím Victor Oskirko
i Zdroj fotografie: S vědomím Victor Oskirko
i Zdroj fotografie: S vědomím Victor Oskirko
i Zdroj fotografie: S vědomím Victor Oskirko
i Zdroj fotografie: S vědomím Victor Oskirko
Další 4 fotografie
Další 4 fotografie
                   

Ačkoliv si mnoho lidí myslí, že pohodlné bydlení znamená mít obrovský dům se zahradou a bazénem, většina rodin se dokáže spokojit i s velmi malým zázemím – stačí jim, že mají střechu nad hlavou, zajištěny základní potřeby a mohou se v poklidu vyspat. Skvělým příkladem je tento domek o rozloze 16 metrů čtverečních, který stojí asi 40 kilometrů od Minsku. Žije v něm totiž tříčlenná rodinka, která říká, že má dostatek prostoru pro plnohodnotný život, přičemž žádný člen nestrádá. 

Mikrodomek jako útočiště 

Šťastná rodina Oskirkových si před časem koupila pozemek, na kterém chtěla postavit krásný velký dům. V době stavby bydleli manželé s jedním dítětem v pronajatém bytě v Minsku, který je vyšel na 350 dolarů (zhruba 8 200 korun) měsíčně – kromě toho museli dojíždět poměrně dlouhou dobu do své práce, tudíž utratili každý měsíc dalších 150 dolarů (zhruba 3 500 korun) za benzín. Celkem to tedy pro rodinu znamenalo poměrně velkou útratu. 

Netrvalo to však dlouho a Viktor, hlava rodiny, dostal nápad postavit si malý domek a bydlet v něm, zatímco bude rodina stavět jejich velký vysněný dům. Všichni členové tak okamžitě začali vymýšlet, jak by jejich malý domek mohl vypadat. Nakonec to dopadlo tak, že se rodina rozhodla pořídit si skutečný mikrodům o rozměrech 4 x 4 metry. Ten díky vysokému stropu (téměř 4 metry) poskytuje 4 malé místnosti – obývací pokoj v prvním patře, vystouplou kuchyňku, ložnici v nejvyšším patře a technickou místnost dole.  

Efektivní bydlení za pár peněz 

Celá konstrukce tohoto malého domku je navíc založena na kůlových základech, přičemž na rám Viktor použil zbytky prken ze stavby hlavního domu (dřevěné rámy si vyrobil sám a jediné, co musel zakoupit, byla skla). Dále také musel pořídit laminátovou podlahu. Tu však hlava rodiny objevila na tržnici, kde byla o 70% levnější než v komerčním obchodě. Kuchyňská linka v domku je pak sice stará, ale funkčně naprosto v pořádku – celý dům tak vyšel rodinu na pouhých 4 600 dolarů (zhruba 107 300 korun). 

iZdroj fotografie: S vědomím Victor Oskirko

Kdyby rodina pokračovala v bývalém pronájmu a jezdila z tohoto místa každý den do práce, vyšlo by ji to za rok na mnohem více peněz. Díky dobré izolaci je dům navíc vytápěn klimatizací – tudíž je v něm skutečné teplo, které zároveň majitele moc nestojí. Uvnitř pak najdete také spotřebiče, jako je indukční varná deska, lednice, rychlovarná konvice, počítač a digestoř. Viktor v současné době platí pouze za elektřinu, a pokud dojde k jejímu výpadku, je v domě vždy připraven plyn a topení – rodina se postarala o všechny drobnosti.

Inteligentní rozdělení místností 

Efektivní malý domek je opravdu působivý, a to zejména co se týče jeho inteligentního rozdělení uvnitř. Například pod kuchyňským koutem je umístěn kotel a pračka a nechybí tam ani úložný prostor pro domácí potřeby. Toaleta a sprcha jsou pak ve stejné místnosti, přičemž voda po mytí odtéká do speciálního otvoru v podlaze. Čerstvý vzduch proudí větracími kanály v koupelně a kuchyni. 

Galerie

Další 4 fotografie
Další 4 fotografie

Jak dlouho byste na takovém místě dokázali bydlet vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Únava, dušnost a kašel: Jak poznat rozvíjející se astma a co ho spouští
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Zamilovaný pár spolu žil 73 let, ale v pečovatelském domě je chtěli rozdělit. Jejich dcera má strach, že by je to mohlo zabít
Události247.cz
Události247.cz
Dokonce i zboží v akcích je čím dál dražší. Slevy navíc nemohou starší lidé často vůbec využít
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Novým divem světa se staly duhové hory v Peru. Objevily se díky globálnímu oteplování